مقالات

10 روش جوشکاری ورق استیل

جوش ورق استیل

جوش استیل فرایندی است که به کمک دستگاه و روش های مختلف، ورق های استیل را به ابزار و قطعاتی کاربردی در صنایع و مصارف مختلف مانند صنعت خودروسازی، کشاورزی، تولید لوازم خانگی و… تبدیل می کند. انتخاب روش جوشکاری استیل در کیفیت جوش و اتصالات تاثیر مهمی دارد. از طرفی جوش ورق استیل بر روی آلیاژ آن تاثیر گذار است. بنابراین انتخاب بهترین روش جوشکاری استیل برای افزایش استحکام و طول عمر بالای اتصالات جوش در صنایع مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است.

با ما در این مطلب از شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با بهترین قیمت و کیفیت، همراه شوید تا درباره جوش استیل اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه رایج ترین روش های جوش ورق استیل را نیز بررسی خواهیم کرد.

فرایند جوش استیل

جوشکاری استیل به عملیات اتصال دادن دو قطعه استیل با استفاده از حرارت و فشار متمرکز شده بر روی نقطه اتصال آنها گفته می‌شود. این فرایند می‌تواند به صورت دستی یا با استفاده از دستگاه‌های جوشکاری اتوماتیک صورت بگیرد.

جوشکاری استیل در بسیاری از صنایع مانند خودروسازی، ساخت ساختمان، صنایع دریایی و هوایی، صنعت نفت و گاز و… استفاده می‌شود.هدف اصلی از جوشکاری استیل انجام ترکیبات موثر بر روی استیل با دیگر فلزات برای ایجاد محصولی خاص و کاربردی در صنایع گوناگون است.

انواع روش جوشکاری استیل نقش مهمی در چگونگی کیفیت تعمیرات لوازم استیل، تولید فلزات و قطعاتی با کیفیت برای استفاده در صنایع کشاورزی، ساختمان سازی، صنایع غذا و دارو و غیره دارد.

 

جوشکاری ورق استیل

فرایند جوش استیل مراحل مختلفی دارد که با انجام آزمون و خطاهای گوناگون همراه است. همچنین مهارت و تجربه جوشکار نیز برای دستیابی به نتیجه مطلوب از فرایند جوش ورق استیل به دلیل حساسیت های بالای آن موضوع بسیار مهمی است.

مجموعه شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استیل ضد زنگ برای دریافت مشاوره خرید و استعلام قیمت ورق استیل با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

انواع روش جوشکاری استیل

جوشکاری استنلس استیل و انتخاب روش مناسب بر اساس ضخامت و پوشش مواد متغیر است.  درمیان انواع روش های جوش استیل، سه روش رایج تر است که شامل جوش استیل تیگ، جوش استیل نقطه‌ای و جوش استیل میگ می باشد.

روش جوشکاری استیل تیگ برای جوش های ظریف و قوی کاربرد دارد. برای جوش قطعات بزرگ نیز از روش جوشکاری استیل میگ که استفاده می شود که هم ارزان تر و هم راحت تر است. در ادامه مطلب هر سه روش را بررسی خواهیم کرد.

1. جوش استیل تیگ (TIG)

در روش جوشکاری استیل با گاز به روش تیک از فولاد ضد زنگ در حرارت های پایین برای ایجاد اتصالاتی ظریف و محکم استفاده می شود.

در این فرایند گاهی برای محافظت داخلی و خارجی عملیات جوشکاری در پروژه های مختلف، گاز آرگون با گاز هلیوم، هیدروژن یا نیتروژن ترکیب می شود.

انعطاف پذیری، کیفیت بالا و دوام و ماندگاری از مهم ترین ویژگی های جوش استیل با گاز به روش تیگ است که نوعی فرایند تخصصی و پیچیده می‌باشد.

مهمترین ویژگی های جوشکاری استیل تیک:

 • انعطاف پذیری
 • طول عمر بالا
 • کیفیت مطلوب
 • تخصصی بودن روش جوشکاری استیل تیک
 • ویژگی های جوشکاری استیل میگ

2. جوشکاری استیل نقطه‌ای

روش جوشکاری استیل نقطه ای یکی از ساده ترین و ارزان ترین روشهای جوش استیل است کهبا استفاده از دستگاه  جوش کاری نقطه ای RW انجام می شود. این روش در انجام پروژه های کوچک و بزرگ قابل استفاده می باشد.

در واقع جوشکاری استیل نقطه ای با حرارت لبه های ساییده شده فلز باعث اتصال آن ها به هم می شود. این فرایند توسط جریان الکتریسیته در پایین ترین نقظه ذوب فلز ایجاد می شود. بدون آن که اثری از کمترین خمیدگی یا انحراف فلز مشاهده شود.

3. جوش استیل میگ (MIG)

به فرایندی نیمه اتوماتیک برای جوشکاری استنلس استیل با گاز به روش میگ یا قوسی که منجر به ایجاد اتصالی قوی بین دو قطعه می شود جوشکاری با گاز محافظ میگ می گویند. برای انجام این فرآیند از جریان الکتریسیته در نقطه پایین ذوب فلز استفاده می شود.

در واقع قوس الکتریکی که میان دو قطعه بدون روکش و فیلر ایجاد می شود گرمای مورد نظر برای جوش استیل را فراهم می کند.

در عملیات جوش استیل میگ (MIG)  از آرگون، سیم الکترود و گاز محافظ استفاده می شود. این روش نسبت به سایر روش های جوشکاری استیل ارزان و قابل دسترس تر می باشد. جوشکاری به روش میگ سریعتر از روش تیگ است و روش انجام آن نیز ساده تر می باشد.

مهمترین ویژگی های جوشکاری استیل میگ:

 • روش اجرای آسان
 • عدم نیاز به تخصص
 • تسهیل عملیات جوشکاری
 • بیشتر بودن سرعت کاهش نقاط جوش
 • کاهش احتمال شکنندگی اتصالات
 • سرعت بیشتر میگ نسبت به تیک

در ادامه این مطلب پیشنهاد میشود مقاله خدمات استیل را مطالعه نمایید.

جوشکاری ورق استیل

سایر روش های جوشکاری

روش های مختلفی برای جوش استیل وجود دارد که بر اساس پروژه و نوع مواد هر کدام کاربرد خاصی دارد. آن چه در جوشکاری استنلس استیل مهم است انتخاب روش جوش مناسب، تمیزی فلز قبل از عملیات جوش، محافظت از فلز جوش در برابر اکسیداسیون، داشتن تجربه کافی و رعایت فاکتورهای جوشکاری اصولی است.

علاوه بر روش هایی که در بالا به آن اشاره شد از انواع دیگر جوش ورق استیل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 4. جوش ورق استیل با برق

 برای انجام این فرآیند از دستگاه های مخصوص برای جوش استیل در درجه مقاومت بالا استفاده می شود. این روش در صنایع گوناگون کاربرد زیادی دارد.

5.  جوشکاری استیل با ضخامت کم

 از این روش جوشکاری برای اتصالات فلزاتی با ضخامت کم از جمله در صنعت تولید و تعمیر طلا و زیورآلات استفاده می شود.

استفاده از جوشکاری لیزری (LBW) یا گاز آرگون در جوش استیل(GTAW) به دلیل ایجاد ظرافت در این روش کاربرد زیادی دارد.

6.  جوشکاری استیل با هوا برش

این نوع جوش استیل به نام جوشکاری گاز اکسی استیلن یا هوا گاز نیز شناخته می‌شود که یکی از روش های قدیمی و کاربردی برای مصارف صنعتی می باشد.

در این روش از تجهیزات مختلفی برای جوش استیل با هوا برش استفاده می شود.

جوش استیل

از دیگر خدمات مربوط به محصولات استیل می‌توان به خمکاری استیل نیز اشاره نمود.

7. جوشکاری استیل با co2

این فرآیند تحت محافظت گاز دی اکسید کربن انجام می‌شود که جزو یکی از ابتدایی ترین روش های جوش ورق استیل نیز شناخته به شمار می‌رود.

قدمت این روش بسیار زیاد است. البته در حال حاضر به جای گاز co۲ از گاز آرگون برای جوش استیل استفاده می شود.

8.  جوشکاری استیل با اینورتر

 یکی از پرکاربرد ترین روش ها برای جوشکاری استیل استفاده از دستگاه اینورتر می باشد.

 9. جوشکاری آرگون استیل

 یکی دیگر از عملیات جوشکاری استیل استفاده از روش جوشکاری آرگون روی استیل می باشد. در واقع جوش آرگون نمونه‌ای از جوشکاری روش تیگ است که در آن از گاز نجیب آرگون برای انجام عملیات جوش ورق استیل استفاده می شود.

10. جوشکاری زیر پودری استیل

این فرایند برای جوشکاری استیل در مقاطع ضخیم کاربرد دارد. در این روش از تجهیزات مخصوص مانند پودر جوشکاری استفاده می شود.

The stainless steel welding process varies depending on the thickness and finish of the material, as well as the use of the finished product. While there are a variety of methods for welding stainless steel, there are three that are used most commonly by welders in the United States. These stainless steel welding methods are TIG welding, resistance welding and MIG weldin

فرآیند جوشکاری فولاد ضد زنگ بسته به ضخامت و پرداخت مواد و همچنین استفاده از محصول نهایی متفاوت است.

در حالی که روش های مختلفی برای جوشکاری فولاد ضد زنگ وجود دارد، سه روش وجود دارد که بیشتر توسط جوشکاران در ایالات متحده استفاده می شود. این روش های جوشکاری فولاد ضد زنگ عبارتند از جوشکاری TIG، جوشکاری مقاومتی و جوشکاری MIG.

بهترین روش جوشکاری ورق استیل

حتما بعد از آشنایی با انواع روش های جوشکاری ورق استیل می‌خواهید بدانید با کیفیت ترین و بهترین روش کدام است؟

اگر به دنبال روشی ارزان و مقرون به صرفه برای جوش استیل هستید روش جوش نقطه ای را به شما پیشنهاد می کنیم. برای جوش فلزاتی که ظرافت و ضخامت کمتری دارند روش تیک یا گاز تنگستن گزینه مناسبی است.

به هر حال توجه داشته باشید که انتخاب بهترین روش جوشکاری ورق استیل یا فولاد ضدزنگ بر اساس ضخامت و کیفیت فولاد انتخاب می شود.

نکات مورد توجه حین جوشکاری استیل

 • انتخاب الکترود مناسب برای جوشکاری استیل، با توجه به نوع و ضخامت قطعه و همچنین نوع جوشکاری (عمودی، افقی و یا بالادست) مورد نظر.
 • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک جوشکاری، دستکش و پوشیدن لباس مناسب برای جلوگیری از احتمال صدمات جسمانی.
 • تمیز کردن سطح قطعه قبل از جوشکاری به منظور حذف هر گونه روغن، چربی یا ذرات خارجی که ممکن است باعث کاهش کیفیت جوش شود.
 • تنظیم جریان الکتریکی و ولتاژ مناسب برای جوشکاری به منظور حفظ کیفیت جوش و جلوگیری از احتمال خراب شدن قطعه.
 • استفاده از روش‌های پس‌جوشکاری و پس‌پردازش برای افزایش مقاومت جوش و کاهش احتمال ترکیدگی جوش.

هزینه جوشکاری استیل

هزینه جوشکاری استنلس استیل بستگی به ابعاد و ضخامت قطعات، نوع جوشکاری (TIG، MIG، SMAW)، تعداد و نوع جوش های مورد نیاز و همچنین سطح پیچیدگی کار دارد.

همچنین هزینه های مربوط به تجهیزات جوشکاری، مصرف گاز و الکترود، نیروی کار و ساعات کاری نیز باید در محاسبه قیمت در نظر گرفته شود. برای اطلاعات دقیق تر، بهتر است با پیمانکاران جوشکاری استنلس استیل تماس بگیرید.

از دیگر خدماتی که برای عرضه بهتر محصولات استنلس استیل ارائه می‌شود، می‌توان پرداخت کاری استیل را نیز نام برد که در صنعت استیل از این فرایند بسیار استفاده می‌شود.

شهر استیل وارد کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل، پروفیل استیل، لوله‌های استیل و … است. برای مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت استیل با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

  02168559   –   09197545601

پایان

شما در این مطلب از سایت شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله پروفیل استیل و انواع ورق های استیل با عنوان روش های جوش استیل همراه ما بودید. همان طور که خواندید سه روش جوشکاری استیل تیگ، جوشکاری استیل میگ و جوشکاری استیل نقطه ای اصلی ترین روش های جوش استیل به شمار می رود.

جوش ورق استیل روشی است که منجر به تولید قطعات کاربردی برای تولید و ساخت تجهیزات مختلف کشاورزی، ماشین سازی، ساختمان سازی، دارو سازی، تولید ظروف و… می شود. به همین دلیل انتخاب بهترین روش جوش استیل برای دستیابی به ترکیباتی موثر و کاربردی بر اساس کیفیت و ضخامت فولاد اهمیت زیادی دارد. برای دریافت مشاوره رایگان خرید ورق استیل با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

10 دیدگاه در “10 روش جوشکاری ورق استیل

 1. آل بویه گفت:

  سلام روزتون بخیر چه گریدهایی از استیل برای جوشکاری مناسب هستن؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   برای جوشکاری و اتصال قطعات فلزی با استفاده از فرایند جوشکاری، گریدهای مختلفی از استیل وجود دارند که می‌توانند مناسب باشند. انتخاب گرید مورد نیاز بستگی به نیازها و شرایط خاص هر کاربرد دارد، اما برخی از گریدهایی که برای جوش استیل مناسب تر هستند شامل گرید 304 / 304L استیل ،گرید 316 / 316L استیل ، گرید 308L استیل، گرید 430 استیل

 2. babaei گفت:

  نقطه جوش استیل چیه

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   نقطه جوش استیل به دمایی اطلاق می‌شود که در آن، استیل از حالت جامد به حالت مایع تبدیل می‌شود. دمای نقطه جوش استیل با توجه به نوع و آلیاژهای مختلف آن متفاوت است، اما در بیشتر موارد بین 1300-1600 درجه سانتیگراد قرار دارد.

 3. Rajabi.m گفت:

  سلام وقتتون بخیر برای جوشکاری استیل شما کدوم روش رو پیشنهاد می کنید که مقرون به صرفه باشه ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   برای جوشکاری استیل، روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. اما به طور کلی، روش TIG (Tungsten Inert Gas) یا همچنین به عنوان جوشکاری با قوس الکتریکی تنگستن شناخته می‌شود، برای جوشکاری استیل توصیه می‌شود. این روش دقت بالا، کنترل حرارت مناسب و جوانه‌زدایی کمتر را فراهم می‌کند. البته هزینه اجرای این روش نسبت به سایر روش‌ها بالاتر است، اما نتایج بهتر و کار با کیفیت تر حاصل خواهید کرد.

 4. پور اکبری گفت:

  ارزون ترین روش جوش استیل چیه ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   سته به نوع استیل و شرایط کاربرد، روش‌های مختلفی برای جوشکاری استیل وجود دارد. اما ارزان‌ترین روش جوش استیل، جوشکاری با الکترود است. این روش جوشکاری در مقایسه با روش‌های دیگر، هزینه کمتری دارد و می‌تواند در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده شود. البته باید توجه داشت که با توجه به نوع استیل و شرایط کاربرد، روش جوشکاری با الکترود ممکن است مناسب نباشد و روش‌های دیگری مانند جوشکاری با گاز، جوشکاری با فلز پایه و… باید استفاده شود.

 5. alizade گفت:

  کنترل حرارت جوشکاری استیل خیلی مهمه؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   برای جوشکاری استیل، کنترل دما خیلی مهم است. تغییرات حرارتی باید به حداقل برسد تا از ایجاد تنش‌ های غیر مطلوب و تغییرات ساختاری جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *