مقالات

میلگرد گالوانیزه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ورق گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه یکی از مدل‌های مختلف میلگرد است که در ساخت و ساز و صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. امروز کاربرد میلگرد گالوانیزه در صنایع گوناگون به دلیل ویژگی ها و مشخصاتی که دارد بسیار رایج است. از جمله اینکه میلگرد گالوانیزه نسبت به زنگ زدگی بسیار مقاوم است. بنابراین طرفداران زیادی در عرصه ساخت و ساز دارد. با این که میلگرد گالوانیزه قیمت نسبتا بالایی دارد اما به دلیل ویژگی های مقاومت و استحکام در برابر آسیب و خوردگی، در صنایع ساختمانی فروش بیشتری را به خود اختصاص داده است.

با ما در این مطلب از شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با بهترین قیمت و کیفیت، همراه شوید تا درباره کاربرد میلگرد گالوانیزه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قررا دهیم.

میلگرد گالوانیزه چیست؟

میلگرد گالوانیزه از فولاد ساخته می شود و به وسیله فلز روی به عنوان یک لایه محافظ پوشش داده می‌شود. در واقع استفاده از فلز روی، موجب مقاومت فولاد در برابر خوردگی، سایش و آسیب های محیطی می شود. بیشترین کاربرد میلگرد های گالوانیزه در بتن و صنعت ساخت و ساز است.

استفاده از پوشش روی، باعث محافظت عناصر مختلف در ترکیبات فولاد و در نتیجه مقاومت آن در برابر فرسایش می شود. کیفیت میلگرد گالوانیزه تاثیر مهمی در مقاومت سازه های مختلف دارد. مقطع میلگرد های گالوانیزه دایره ای شکل است که از این نوع فولاد را در برابر خوردگی محافظت می کند.

میلگرد گالوانیزه

 

امروزه کاربرد میلگردهای گالوانیزه در بناهای مختلف و صنایع ساخت و ساز به شدت افزایش داشته است. در کارخانه ها با توجه به نیاز پروژه های ساخت و ساز، انواع میلگرد گالوانیزه در ابعاد ۶ تا ۱۲ متر تولید و به بازار عرضه می شود.

انواع میلگرد گالوانیزه

مهندسان و کارشناسان صنعت ساختمان سازی برای افزایش مقاومت کششی بتن بر کاربرد میلگرد گالوانیزه تاکید زیادی دارند. میلگردهای گالوانیزه از نظر ابعاد متفاوت هستند.

به طور معمول انواع میلگرد به صورت کلاف در ابعاد ۶ الی ۱۲ متری تولید می شود. همچنین نوع آج میلگردها نیز باعث ایجاد تفاوت در این نوع فولاد ها شده است. به طور کلی رایج ترین نوع میلگرد گالوانیزه عبارت است از:

میلگرد گالوانیزه آجدار

در مدل های آجدار، سطح میلگرد به صورت مارپیچ به وسیله دستگاه های مخصوص تغییر پیدا می‌کند. به خطور مارپیچی میلگرد شیار هم می‌گویند.

ایجاد برای افزایش مقاومت میلگرد در سازه اعمال می‌شود. رایج ترین میلگردهای گالوانیزه آجدار مدل های A1, A2, A3, A4 هستند که طول و عرض آن ها با یکدیگر متفاوت است.

در صورت لزوم جداسازی میلگرد گالوانیزه آجدار از سازه، سطح میلگرد آسیبی نمی‌بیند. میلگرد آجدار فولادی، میلگرد گالوانیزه فولاد کربن، میلگرد آجدار فولاد استنلس از انواع مختلف میلگرد های گالوانیزه آجدار هستند.

 میلگرد گالوانیزه بدون آج

این نوع میلگرد در صنایع مختلف و برای تولید قطعات صنعتی کاربرد دارد. البته از این مدل میلگرد در صنعت ساخت و ساز استفاده نمی شود. انعطاف پذیری و خاصیت بالای جوشکاری از مهمترین ویژگی های میلگرد گالوانیزه بدون آج است.

میلگرد و انواع آن در صنایع مختلف کاربردهای بسیاری دارد که در این بین میلگرد استیل بیشترین کاربرد را در صنعت دارد برای مشاهده انواع میلگرد کلیک کنید: قیمت میلگرد استیل

میلگرد چگونه گالوانیزه می شود ؟

عملیات مختلف مانند گالوانیزه گرم پوششی از فلز روی بر روی سطح میلگرد تشکیل می‌شود. در صنعت ساخت قطعات فولادی برای تولید میلگرد گالوانیزه، ابتدا سطح فولاد از تمام آلودگی و گرد و غبار پاک می‌شود.

کاربرد میلگرد گالوانیزه

سپس میلگردها را در روی غوطه ور می‌کنند و تحت دمای ۸۳۰ فارنهایت حرارت می‌دهند. در نهایت با خنک کردن میلگرد در شرایط مطلوب، میلگرد گالوانیزه به مرحله تولید می‌رسد.

در عملیات پوشش دهی میلگرد گالوانیزه، یک فرایند و واکنش متالورژیکی میان فولاد و روی انجام می‌شود. در این فرآیند پوششی از لایه های آلیاژ آهن و روی در سطح فولاد ایجاد می‌شود.

مهمترین ویژگی های میلگرد گالوانیزه

امروز استفاده از میلگرد در ساخت و ساز به دلیل اهمیت افزایش مقاومت سازه ها بسیار رایج است. با این حال در پروژه های ساخت و ساز، استفاده از برخی میلگرد ها که مقاومت پایینی در برابر خوردگی دارند اثرات زیان باری به همراه دارد.

به همین دلیل کاربرد میلگرد گالوانیزه به دلیل شرایط و ویژگی های خاصی که دارد تا حدود زیادی مشکل خوردگی میلگرد در سازه را برطرف کرده است.

خواص مکانیکی میلگردهای گالوانیزه با خواص سایر میلگردها تفاوت چندانی ندارد. اما به هر حال چندین ویژگی میلگرد گالوانیزه را نسبت به سایر میلگردها متمایز می‌کند. از جمله این که پوشش دهی میلگرد گالوانیزه باعث محافظت فولاد زیر روکش، در برابر آسیب، خش و صدمات مختلف می‌شود.

به میلگرد گالوانیزه میلگرد فدا شونده نیز اطلاق می شود. زیرا اگر در محیط خورنده قرار بگیرد با پوششی که دارد مانع خوردگی فولاد زیرین روکش می‌شود. استحکام کششی میلگرد گالوانیزه تا بیش از ۶۰۰ مگاپاسکال برآورد شده است که از ترک خوردن بتن، زنگ زدگی اسکلت و کاهش مقاومت سازه جلوگیری می‌کند. مقاومت این نوع میلگرد نسبت به میلگرد سیاه در برابر خرابی و آسیب حدود ۴۰ برابر بیشتر است.

روش گالوانیزه و حرارت اعمال شده در فرایند تولید فولاد گالوانیزه تاثیری در کاهش شکل پذیری فولاد و ویژگی های خاص آن مانند استحکام نهایی، خمش، الزامات کششی، تسلیم و غیره ندارد. استحکام تسلیم میلگرد گالوانیزه به بیش از ۳۵۵ مگا پاسکال هم می‌رسد.

 

بیشتر بخوانید: انواع میلگرد و کاربردهای آن

میلگرد گالوانیزه

مزایا و کاربرد میلگرد گالوانیزه

از میلگرد های گالوانیزه برای استفاده در بتن و آرماتور هایی که نیاز به مقاومت و دوام بالا دارند استفاده می شود. مخصوصاً اگر آرماتور قبل از شروع پروژه در معرض رطوبت یا نم قرار گرفته باشد کاربرد میلگرد گالوانیزه موثرتر است و بازدهی بیشتری به همراه دارد.
طبق تحقیقات انجام شده کاربرد میلگرد گالوانیزه به عنوان یک جایگزین مناسب برای میلگرد فولادی لخت، تا به امروز نقش مهمی در افزایش مقاومت سازه های بتنی در برابر آسیب های محیط های تهاجمی داشته است. همچنین کاربرد میلگرد گالوانیزه در صنایع مختلف از جمله به عنوان نگهدارنده مصالح در سازه یا در سقف خانه ها اهمیت زیادی دارد.

از طرفی میلگرد گالوانیزه دارای خاصیت ضد پوسیدگی نیز می باشد. بنابراین به راحتی و با اطمینان می‌توان از آن در فضاهای باز استفاده کرد. مقاومت بالای این نوع میلگرد باعث شده است که در صنعت ساخت پل و پروژه‌های عظیم سد سازی، راه سازی و… کاربرد زیادی داشته باشد.

در واقع درصد بالای کروم در ساختار میلگرد گالوانیزه خاصیت ضد زنگ بودن آن را افزایش داده است. بنابراین در هر شرایط آب و هوایی می توان از آن استفاده کرد. در نهایت از این نوع میلگرد می توان به عنوان ابزاری اقتصادی و موثر در صنایع ساخت و ساز و بتن استفاده کرد.

 

Galvanized steel rebar extends the maintenance-free life of a concrete structure and greatly improves its overall lifecycle cost

 

میلگرد فولادی گالوانیزه عمر بدون تعمیر و نگهداری سازه بتنی را افزایش می دهد و هزینه کلی چرخه عمر آن را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

 

میلگرد گالوانیزه یک نوع میلگرد است که با پوشش دادن لایه‌ای از روی بر روی سطح آن، مقاومت بالاتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. این نوع میلگرد به دلایل زیر استفاده می‌شود:

  1.  ساخت و ساز: میلگردهای گالوانیزه در صنعت ساخت و ساز بسیار استفاده می‌شود، به خصوص در ساخت بناهای فلزی، پل‌ها، تیرآهن‌ها و قاب‌بندهای فولادی. این نوع میلگردها به عنوان عضو اصلی در تقویت و پشتبانی سازه‌های فولادی استفاده می‌شود.
  2.  صنعت خودروسازی: در صنعت خودروسازی نقش بسزاییدۀ این نوع محصولات را با تامین قطعات فولادي شامل شاسي خودرو، جعبه دستيابي، جعبۀ دستيابي همچنين قطعات جانبي مانند پنل‌ها و درب‌ها بر عهده دارد.
  3.  صنعت لوله‌سازی: میلگردهای گالوانیزه در تولید لوله‌های فولادی استفاده می‌شوند. این لوله‌ها در ساختمان‌سازی، انتقال آب و فاضلاب، صنعت نفت و گاز و سایر صنایع استفاده می‌شوند.
  4.  صنعت الکترومکانیک: در صنعت الکترومکانیک، میلگردهای گالوانیزه برای تولید قطعات الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات شامل تجهیزات الکتروموتور، تجهیزات تابلوبرق و سایر قطعات الکترونیکی هستند.
  5.  حفاظت و زیرساخت: مصارف دستگاۀ هواسازي، خطوط ارسال برق، نصب پست هاي برقي و خطوط ارسال چغاميش به منظور حفاظت آثار باستاني و تاريخي، ساخت پل ها و تونل هاي ريلي

 

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با بهترین کیفیت و حداقل قیمت می‌باشد. ارائه مشاوره خرید و قیمت ورق استیل، ارسال بار به تمامی نقاط ایران و کشورهای همسایه، خدمات برش و خدمات آزمایشگاهی از جمله خدمات شهر استیل می‌باشد.

02168559  0919754560

پایان

شما در این مطلب از سایت شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله پروفیل استیل و انواع ورق های استیل با عنوان میلگرد گالوانیزه چیست و چه کاربردهایی دارد؟ همراه ما بودید. همان طور که خواندید کاربرد میلگرد گالوانیزه به دلیل خواص مکانیکی و ویژگی هایی که دارد در صنعت ساخت و ساز بسیار رایج است.

همچنین از انواع مختلف میلگردهای گالوانیزه مانند آج دار و بدون آج در ابعااد و اندازه های مختلف می توان در صنایع گوناگون استفاده کرد. برای دریافت مشاوره رایگان خرید ورق استیل با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *