مقالات

انواع خمکاری ورق استیل

خمکاری استیل

خمکاری استیل یکی از بخش‌های مهم در صنایع وابسته به استیل است. بدون خمکاری ورق استیل یا شکل بخشیدن به لوله‌ها و دیگر قطعات، این فلز دیگر کاربردهای فراوان فعلی را نخواهد داشت. برای خم کاری استیل شیوه‌ها و تجهیزات گوناگونی وجود دارد که بسته به خم مورد نیاز و ویژگی‌های استیل انتخاب می‌شوند. در ادامه این مطلب با مجموعه شهر استیل همراه باشید.

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با بهترین کیفیت و حداقل قیمت می‌باشد. ارائه قیمت، مشاوره خرید استیل ، ارسال بار به تمامی نقاط ایران و کشورهای همسایه، خدمات برش و خدمات آزمایشگاهی از جمله خدمات شهر استیل می‌باشد.

خمکاری ورق استیل

نوعی از عملیات رایج، مهم و بسیار کاربردی در صنایع، خمکاری استیل و سایر فلزات است. این کار بر روی ورق‌ها، لوله‌ها و … صورت می‌گیرد تا آن‌ها را به اشکال مطلوب درآورد.

خم کاری استیل نوعی عملیات مکانیکی است که بر روی ورق یا لوله استیل اعمال می‌شود. در این عملیات مکانیکی ورق‌، پروفیل یا قوطی تحت فشار قرار می‌گیرند، خم می‌شوند و زاویه پیدا می‌کنند.

در حال حاضر بسیاری از لوازم و تجهیزات طی فرایند خمکاری استیل به صورت نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک ساخته می‌شوند. البته نوعی خم کاری نیز با دستگاهی خاص صورت می‌گیرد که با دست به آن نیرو وارد می‌شود و به آن خمکاری استیل به روش دستی می‌گویند.

فرایند خمکاری استیل می‌تواند به روش‌های گوناگونی صورت گیرد. انتخاب این روش‌ها به میزان ضخامت ورق، طرحی که برای خم کردن در نظر است و شکل و زوایای مورد نظر برای خمکاری بستگی دارد.

به این ترتیب انواع خدمات خم کاری ورق استیل پدید می‌آید که در آن‌ها دانش، تجهیزات و مهارت بسیار مهم است.

خمکاری ورق استیل

شهر استیل عرضه کننده انواع ورق های استیل ضد زنگ با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت است. برای دریافت قیمت ورق استیل از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

انواع خمکاری استیل

در حالت کلی انواع خم کاری استیل شامل دو شیوه سرد و گرم است:

 خم گرم: در این روش روی نقاط خم از حرارت برای شکل‌دهی استفاده می‌شود. در این روش ریسک شکل‌پذیری ناخوشایند یا سوختگی وجود دارد.
 خم سرد: در این روش حرارتی وجود ندارد و خمکاری ورق استیل با فشار و کشش صورت می‌گیرد. اولویت با این روش خمکاری استیل است زیرا امکان خطر سوختگی یا بدشکلی که در خم گرم وجود دارد، مرتفع می‌شود.

اما گذشته از این دو دسته‌بندی کلی که در خدمات خم کاری ورق استیل تعریف شده است، فاکتورهای دیگری نیز می‌توانند مبنای دسته‌بندی انواع خم کاری استیل باشند.

با یکی از رایج‌ترین دسته‌بندی‌ها که بر مبنای شیوه مکانیکی خم‌کاری است، آشنا شوید.

 خم کاری پرسی

از رایج‌ترین و پرکاربردترین روش‌های خمکاری ورق استیل، روش پرسی است. در این روش از قالب U شکل استفاده می‌شود. ورق استیل روی این قالب قرار داده می‌شود.

با استفاده از دستگاه کمپرسور در بالای ورق و به واسطه یک سمبه بر ورق فشار وارد می‌شود و به شکل قالبی که در زیر آن است درمی‌آید.

 خمکاری ورق استیل V

یکی از روش‌های خمکاری استیل با استفاده از پانچ و قالب به شکل V است.

 خم شدن پله‌ای

وقتی روش خمکاری V تکرار شود، به آن پله‌ای می‌گویند.

خمکاری استیل گونیایی

یکی دیگر از روش‌های خمکاری ورق استیل به شکل V است. در این روش ممکن است سه حالت صورت گیرد:

 • خم شدن مماسی
 • خم شدن با تماس کم
 • ضرب سکه‌ای

خمکاری فشاری

این روش بیشتر برای خمکاری لوله‌های استیل به کار می‌رود.

خم کاری استیل به روش چرخشی

نحوه‌ای دیگر برای اعمال فشار در خمکاری استیل، روش چرخشی است.

دستگاه خمکاری استیل

در خمکاری استیل بسته به فرم خم، ویژگی‌های استیل و هدف از عملیات، از دستگاه‌های گوناگونی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها را می‌توان بسته به این‌که برای چه نوع استیلی به کار می‌روند، در سه گروه قرار داد:

 •  خمکاری ورق استیل
 • خم لوله و شفت
 • خم قوطی

 خمکاری استیل

بیشتر بخوانید: انواع خدمات استیل

انواع دستگاه خمکاری ورق استیل

بلوم که عبارت از قطعات چهارگوش استیل با ضخامت پانزده سانتی‌متر است، با عملیات نورد و تماس با غلتک‌های گوناگون تحت حرارت و فشار قرار می‌گیرد و به ابعاد و ضخامت‌های مطلوب درمی‌آید. سپس با استفاده از انواع دستگاه‌های خم شکل می‌پذیرد.

دستگاه خم کن پرسی برک

یکی از پرکاربردترین‌ و رایج‌ترین دستگاه‌ها که برای خم کاری استیل به کار می‌رود، خم پرسی است. این دستگاه می‌تواند خم‌های زاویه‌دار و منحنی ایجاد کند.

با استفاده از فک در بالا و قالب در پایین و با اعمال فشار، ورق استیل شکل می‌گیرد. این فک و قالب باید با اندازه‌ها و ضخامت ورق استیل تناسب داشته باشد. دستگاه خم پرسی می‌تواند هیدرولیک یا سی‌ان‌سی باشد.

دستگاه خم پرسی ورق

از این دستگاه در تولیدات انبوه استفاده می‌شود. قالب‌های قابل استفاده در این دستگاه خم کاری ورق استیل جزئیات زیادی دارند و تولید چنین قالب‌هایی معمولا برای تولیدات محدود مقرون‌به‌صرفه نیست.

دستگاه خم کن ورق دستی

انرژی دستگاه خم دستی از نیروی بازو تأمین می‌شود. معمولا برای خمکاری ورق استیل در ابعاد و ضخامت‌های محدودی کاربرد دارد.

دستگاه خمکاری استیل غلتکی

اگر بخواهیم ورق استیل را به اشکالی چون کره یا مخروط درآوریم، دستگاه خم غلتکی به کارمان می‌آید. فرایند خمکاری استیل توسط این دستگاه با حرکت ورق و فشار بین غلتک‌های مخصوص صورت می‌گیرد.

خدمات خمکاری استیل

دستگاه‌ های خم کاری لوله استیل و شفت

خمکاری لوله استیل یک فرایند صنعتی است که در آن لوله های استیل به شکل منحنی خم می‌شوند. این فرایند برای تولید قطعات و ساختارهای مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای خمکاری لوله استیل ، ابتدا لوله به طول مورد نظر برش می‌شود. سپس با استفاده از دستگاه های خمکار، لوله به شکل منحنی خم می‌شود. این دستگاه ها معمولاً شامل چرخش دادن لوله به دوران و تغییر جهت آن هستند.

برای خمکاری لوله استیل، نوع و ضخامت لوله بسیار مهم است. لوله های با ضخامت کمتر و قطر کوچک تر به راحتی قابل خم شدن هستند، در حالی که لوله های با ضخامت بالا و قطر بزرگ تر نسبت به این فرآیند حساس تر هستند.

دستگاه خمکاری چرخشی-کششی

این دستگاه تشکیل شده از قطعات قالب‌گیر و قاالب‌های وایپر، فشاری و مندریل است. لوله یا شفت در این شیوه باید حول یک قالب با شعاع داخلی قرار گیرد و قسمت خارجی آن در داخل قالب‌گیر حبس شود. وقتی قالب و قالب‌گیر به صورت چرخشی حرکت می‌کنند و لوله شکل قالب را پیدا می‌کند.

دستگاه خمکاری سه غلتکی لوله

از دیگر دستگاه‌هایی که برای خم کاری لوله استیل به کار می‌رود، دستگاه سه غلتکی است. پایه خمکاری استیل در این دستگاه سه غلتک متحرک است که به صورت مثلثی قرار می‌گیرند.

برای خم کاری لوله استیل آن را بین غلتک‌ها قرار می‌دهند و از سمت بالا یا پایین فشار به آن وارد می‌آورند و لوله را شکل می‌دهند.

دستگاه پرسی برای خم کاری لوله استیل

این دستگاه مکانیزمی بسیار مشابه دستگاه خمکاری پرسی برک دارد که برای خمکاری ورق استیل رایج است. این دستگاه غلتک‌هایی شیاردار دارد. تفاوت این دستگاه با برک این است که قالب از بالا فشار را وارد می‌کند. (در برک، قالب زیر ورق استیل قرار می‌گیرد.)

دستگاه‌ خم قوطی

حاصل کار این دستگاه پروفیل‌هایی چهارگوش به صورت مربع یا مستطیل هستند. این پروفیل‌ها می‌توانند ابعاد گوناگونی داشته باشند. روش خمکاری قوطی بسیار به خم کاری لوله استیل شباهت دارد. البته ریسک بدفرمی و پارگی در آن بیشتر از خمکاری لوله است.

ممکن است انواع لوله استیل  را در قالب نرده‌ها و دستگیره‌ها دیده باشید. در تولید این محصولات نیز از تجهیزات و روش‌های گوناگون خمکاری استفاده می‌شود.

نکات خمکاری ورق استیل

از جمله نکاتی که در خمکاری ورق باید مورد توجه قرار گیرد تا نتیجه نهایی به نحوی مطلوب حاصل شود موارد زیر است :

 • به طور کلی هر چه ورق استیل تردی بیشتری داشته باشد چون تنش نهایی و تنش تسلیم به هم نزدیک هستند، پهنای باند الاستیک در ناحیه تغییر شکل بیشتر خواهد بود در نتیجه مقدار بازگشت فنری افزایش خواهد یافت.
 • هرچه شعاع خم بزرگتر باشد مقدار برگشت پذیری بیشتر خواهد بود.
 •  هرچه زاویه خم بیشتر باشد مقدار بازگشت پذیری فنری بیشتر است.
 • هرچه ضخامت ورق استیل بیشتر باشد برگشت فنری کمتر خواهد بود.
 • با توجه به کشش ورق در شعاع خارجی خم و فشار ورق در شعاع داخلی خم، مقداری تغییر مقطع در ناحیه خم داریم که باتوجه به ناچیز بودن، از آن صرف نظر می‌کنیم.

 

مقاله‌ای در science direct در رابطه خمکاری استیل اذعان دارد:

 

Sheet-metal forming processes, such as steel bending , stretching and drawing are widely applied industrially, but design of tools and selection of sheet material remain almost invariably dependent on trial and error. The main reason is that the shape of tools, characteristics of material, process variables and the geometrical configuration of the workpiece all influence the manufacturing process; these characteristics are difficult to formulate into a precise mathematical model

 

فرآیندهای شکل دهی ورق فلز، مانند خمش، کشش و کشش به طور گسترده در صنعت کاربرد دارند، اما طراحی ابزار و انتخاب مواد ورق تقریباً همیشه به آزمون و خطا وابسته است.

دلیل اصلی این است که شکل ابزار، ویژگی‌های مواد، متغیرهای فرآیند و پیکربندی هندسی قطعه کار همگی بر فرآیند تولید تأثیر می‌گذارند.

هزینه خم کاری استیل

قیمت خمکاری ورق به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. نوع ورق: نوع ورق مورد استفاده، مانند فولادی، آلومینیومی، استنلس استیل و غیره، تأثیر قابل توجهی بر قیمت خمکاری دارد. هر نوع ورق دارای خصوصیات مختلفی است که تأثیر مستقیم در هزینه‌های تولید دارد.
 2.  ضخامت ورق: ضخامت ورق نیز از عوامل مهم در تعیین قیمت خمکاری است. ورق‌های با ضخامت بالاتر نسبت به ورق‌های نازک‌تر هزینه بالاتری برای خمکاری دارند.
 3.  ابعاد قطعات: ابعاد قطعات مورد خمکاری، مانند طول، عرض و ارتفاع، نقش مهم در تعیین قابل توجه قطعات دارند. قطعات بزرگ‌تر هزینه بالاتر را به همراه دارند.
 4. پایان‌دهنده: پایان‌دهنده‌های مورد استفاده در خمکاری نیز تأثیر قابل توجهی بر قیمت دارند. پایان‌دهنده‌های مختلف، مانند پوشش‌های روغنی، رنگی و غیره، هزینه‌های متفاوتی دارند.
 5. تعداد قطعات: تعداد قطعات مورد خمکاری نیز در تعیین قیمت تأثیر دارد. عموماً با افزایش تعداد قطعات، هزینه کل خمکاری کاهش می‌یابد.
 6. سخت کار بودن: سخت کار بودن ورق و پروژه خمکاری نیز به عامل دسترس بودن به ابزار و تجهیزات مناسب و همچنین زمان و صبر برای اجرای صحیح عمل خمکاری است.
 7.  نوع خمکار: نوع خمکار (خام چپ، خام راست، V-Shape و غیره) نقش داشته باشید در هزینه‌های خمکار.
 8.  حجم سفارش: حجم سفارش (تعداد قطعات) نیز می‌تواند تأثیر قابل توجهی در قیمت داشته باشد.

خدمات خم کاری ورق استیل

در خم کاری استیل ریسک‌هایی وجود دارد. برای مثال بدشکل شدن، سوختن (در خم‌کاری گرم)، به هم خوردن ابعاد یا ضخامت و … می‌تواند در فرایند خم کاری رخ دهد.

چنان‌چه به خدمات خم کاری ورق استیل نیاز دارید، باید حتما به متخصص این کار مراجعه کنید که هم مهارت و هم تجهیزات مناسب و متناسب با خم کاری مد نظر شما را داشته باشد.

خدمات خم کاری ورق استیل در تولید و صنعت اهمیتی حیاتی دارد و در واقع نبض تپنده صنایع وابسته به استیل است. از فاکتورهای مؤثر در هزینه‌های این کار می‌توان به میزان دقت کار، کارگاه و تجهیزات، نوع خمکاری و دستگاه‌های مورد نیاز آن اشاره کرد.

از دیگر خدماتی که برای عرضه بهتر محصولات استنلس استیل ارائه می‌شود، می‌توان موارد زیر را نام برد. جهت مطالعه کامل کلیک نمایید:

شهر استیل وارد کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل، پروفیل استیل، لوله‌های استیل و … است. برای مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت استیل با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

02168559 09197545601

کلام آخر

خمکاری استیل یعنی تغییر شکل استیل به صورت خمیده با استفاده از فشار و حرارت. این فرآیند به منظور تولید قطعات خمیده و منحنی از جنس استیل استفاده می‌شود. در این فرآیند، قطعه استیل در ماشین خمکار قرار می‌گیرد و با استفاده از نیرو و فشار، به شکل دلخواه خم می‌شود. این عمل برای تولید قطعات صنعتی مانند لوله‌ها، پروفیل‌ها، نوارها و سایر قطعات خمیده استفاده می‌شود. خمکاری استیل که شامل خمکاری ورق، لوله و پروفیل می‌شود، مرحله‌ای بسیار مهم در صنایع استیل است. از ویژگی‌های استیل شکل‌پذیری خوب آن است و این یکی از نکاتی است که استیل را بسیار کاربردی کرده است. پس طبعا خدمات خم کاری ورق استیل بسیار رایج و حائز اهمیت است.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “انواع خمکاری ورق استیل

 1. کمیل گفت:

  خیلی عالی استفاده کردیم ممنون

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   ممنون از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *