مقالات

انواع خدمات برش استیل

خدمات برش استیل

برش ورق استیل یک فرایند صنعتی است که در آن ورق های استنلس استیل با استفاده از ابزارهای خاص و تکنولوژی‌های پیشرفته برش داده می‌شوند. این فرایند به صورت دستی یا با استفاده از ماشین آلات CNC قابل انجام است. برش استیل در کل به دو روش سرد (مکانیکی) و گرم صورت می‌گیرد. در هر یک از این دسته‌بندی‌ها تعدادی از روش‌ها و تجهیزات به کار می‌روند که بر اساس ویژگی‌های ورق استیل و نوع برش انتخاب می‌شوند. در این مقاله با انواع روش‌های برش ورق استیل آشنا خواهید شد.

در ادامه با  شهر استیل  عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله ورق استیل، پروفیل استیل، لوله، میلگرد و … همراه باشید.

خدمات برش استیل در صنعت

می‌دانیم که استیل از پرکاربردترین فلزات در صنایع گوناگون است. این فلز در قالب قطعاتی با ریزترین اندازه‌ها (مانند پیچ و مهره و اتصالات) تا بزرگ‌ترین آن‌ها (مانند بدنه تجهیزات گوناگون یا مخازن بسیار عظیم) به کار گرفته می‌شود.

استیل با گریدهای آلیاژی مختلف معمولا به صورت کویل یا شیت (ورق) تولید و عرضه می‌شود. این فلز از سویی بسیار بادوام و در برابر آسیب‌ها مقاوم و از سویی دیگر بسیار انعطاف‌پذیر و قابل شکل‌دهی است.

برای درآوردن استیل به اشکال گوناگون باید پاره‌ای عملیات روی آن صورت گیرد. برش استیل عملیاتی مهم است که بسته به ضخامت و نوع استیل و شکل نهایی مدنظر، با ابزارها و به روش‌های گوناگون بر استیل اعمال می‌شود.

عملیات برش ورق استیل نیازمند تجهیزات خاص و مهارت‌های تخصصی است. تشخیص این‌که کدام روش برش برای کدام نوع استیل مناسب است، هم نیازمند تجربه و هم مستلزم دانش کافی است.

مجموعه شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استیل ضد زنگ برای دریافت مشاوره خرید و استعلام قیمت ورق استیل با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

انواع روش‌ برش استیل

خدمات برش ورق استیل با روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد . این روش‌ها چنان تنوع دارند که می‌توان آن‌ها را دسته‌بندی کرد. اصلی‌ترین دسته‌بندی برای برش استیل، برش سرد و گرم است.

برش سرد استیل

این روش کاملا مکانیکی است؛ به این معنا که از هیچ‌گونه منبع گرمازا برای انجام برش استفاده نمی‌شود. منظور از این‌که برش سرد یک روش مکانیکی است، این است که برش تنها با اعمال فشار تحقق می‌یابد.

از آن‌جا که دقت برش استیل اهمیت حیاتی دارد، در برخی از شرایط ممکن است برای ثابت نگاه داشتن ورق استیل حین برش، از ابزارهای نگهدارنده استفاده شود.

آنچه سبب استقبال از برش سرد استیل می‌شود، در واقع آنچه مزیت این برش به شمار می‌رود، می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 •  دقت در این برش بالاست و این در صنایع مربوط به استیل بسیار اهمیت دارد؛
 • سطح برش تمیز است و به استیل خدشه‌ای وارد نمی‌شود؛
 • می‌توان آن را با سرعت زیاد و با تیراژ بالا انجام داد؛
 • از نظر هزینه بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

البته این روش برش استیل محدودیت‌هایی دارد که سبب می‌شود همیشه نتوان روی آن حساب کرد. از جمله این‌که معمولا در برش ورق استیل آستنیتی مناسب شمرده نمی‌شود. همچنین ضخامت قابل برش در این روش محدودیت دارد.

خدمات برش ورق استیل

برش گرم استیل

در روش برش گرم از یک منبع گرمایی استفاده می‌شود. کار گرما در این شیوه چیست؟ برخلاف برش سرد که نیاز به اعمال فشار برای برش وجود دارد، در روش گرم چنین فشاری نیاز نیست.

در این روش تنها از گرما برای برش استفاده می‌شود. به دلیل آن‌که عملیات مکانیکی وجود ندارد، امکان حرکت استیل تحت برش کاهش پیدا می‌کند بنابراین نیاز چندانی به استفاده از نگهدارنده نیست. پس مزیت‌های برش گرم از این قرارند:

 •  برش معمولا می‌تواند بدون نیاز به قالبی خاص انجام شود؛
 • قطعات دارای ضخامت زیاد که در روش سرد برای برش آن‌ها محدودیت داریم، در روش گرم قابل برش هستند.

با وجود مزایایی که گفتیم برش استیل به روش گرم نیز محدودیت‌ها و مشکلاتی دارد. از جمله:

 •  لازم است استیل پیش از برش تمیزکاری شود؛
 • به دلیل وجود گرما ممکن است تغییراتی شیمیایی در استیل رخ دهد مثلا رنگ آن تغییر کند.

خدمات برش استیل با لیزر

از مهم‌ترین شیوه‌های برش به روش گرم، لیزر ورق استیل است. آماده‌سازی اشعه لیزر با استفاده از مواد مولد که با جریان الکتریکی یا لامپ تحریک می‌شوند، صورت می‌گیرد. سپس این اشعه به کمک تکه‌های آینه به سطحمورد نظر هدایت می‌شود.

تابش اشعه لیزر باید از یک خروجی قوی باشد تا نیروی لازم را برای انجام برش اعمال کند. این خروجی لنزی است که در سر دستگاه نصب می‌شود و می‌تواند اشعه را تا حد امکان کوچک و متمرکز کند.

حرارت و قدرتی که از لیزر حاصل می‌شود، می‌تواند استیل را آب کند یا با سوزاندن سبب قطع آن شود.  از آنجا که لیزر می‌تواند بسیار دقیق باشد، می‌توان از آن برای ایجاد طرح‌های ظریف در ورق استیل نیز استفاده کرد. لیزر ورق استیل در کل این مزایا را دارد:

 •  دقت بالا و یکسان در برش‌های تکراری؛
 • سرعت زیاد و توان برش ورق‌های متعدد (سری)؛
 • کیفیت خوب لبه برش (مهم‌ترین مزیت در مقایسه با برش مکانیکی)؛
 • ثابت ماندن ساختار استیل؛
 • کاهش تولید پلیسه و ضایعات؛
 • مناسب‌ترین روش برای برش ورق استیل نازک؛
 • هزینه کم.

در رابطه با این مطلب پیشنهاد می‌شود مقاله انواع خدمات استیل را مطالعه نمایید.

برش ورق استیل

برش استیل با دستگاه سی‌ان سی

اشاره کردیم که لیزر برای برش ورق استیل نازک مناسب است. در واقع اصلا نمی‌توان ورق‌های دارای ضخامت 5/1 یا حتی 1 سانتی‌متری را با لیزر برش داد. برای ورق‌هایی با ضخامت این‌چنینی دستگاه سی‌ان‌سی کار ما را راه می‌اندازد.
از مزیت‌هایی که برش ورق استیل با دستگاه سی‌ان‌سی دارد می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 •  برش استیل با ضخامت 50 میلی‌متر و بیشتر
 • دقت زیاد برش
 • سرعت زیاد در براده‌برداری در مقایسه با سایر دستگاه‌ها
 • قابلیت ایجاد طرح روی ورق استیل

برش ورق استیل با شعله (هواگاز)

یکی دیگر از روش‌های گرم برش ورق استیل برش با شعله است که در اصطلاح عام هواگاز نامیده می‌شود. خدمات برش ورق استیل با شعله به دو شکل صورت می‌گیرد:

روش تزریق کمک: با تزریق کمک که ماده‌ای سرباره‌ساز است، ذوب سریع‌تر صورت می‌گیرد. این ماده که به گاز شعله افزوده می‌شود، با اکسید کروم ترکیب می‌شود و ذوب را سرعت می‌بخشد.

 روش پودری: در این روش از پودر آهن استفاده می‌شود. وقتی در منطقه ذوب از این پودر استفاده می‌شود، اکسیداسیون در این نقاط افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه دمای شعله بیشتر می‌شود.  سرعت خدمات برش ورق استیل در روش هواگاز یا با شعله تحت تأثیر ضخامت ورق استیل است.

از دیگر خدمات مربوط به محصولات استیل می‌توان به خمکاری استیل نیز اشاره نمود.

برش استیل با پلاسما

مشعل تورچ وسیله کاربردی در برش پلاسماست. در این روش یک نوع گاز نجیب از یک نازل با سرعت زیاد روی ورق استیل دمیده می‌شود.

هم‌زمان با این دمیده شدن، قوس الکتریکی میان گاز و ورق استیل ایجاد می‌شود که سبب می‌شود گاز به حالت پلاسما درآید. حرارت پلاسما آنقدر زیاد است که می‌تواند فلز را در نقاط مورد نظر ذوب کند و برش را تحقق بخشد.

برش ورق استیل با نیبلینگ

نیبلینگ از جمله روش‌های سرد برای برش استیل است. برای برش ورق استیل با ضخامت حداکثر 6 میلی‌متر می‌‌توان از دستگاه نیبلر استفاده کرد.

برش نیبلینگ می‌تواند شامل برش‌های مستقیم یا الگودار باشد. روش برش این دستگاه با یک تیغه است که به صورت رفت‌ و برگشتی بسیار سریع حرکت می‌کند.

برش ورق استیل نازک

 

No matter which method you choose for cutting your stainless steel sheet, always wear protective gear such as safety glasses, gloves, long sleeves, etc., and follow all safety guidelines when operating any power tool or machinery associated with the cutting stainless steel process. With these tips in mind, you’ll be able to get your job done right

برش استیل با گیوتین

یکی دیگر از روش‌های برش سرد استفاده از دستگاه گیوتین است. برای یک برش مستقیم می‌توان از گیوتین استفاده کرد. دستگاه گیوتین دارای دو تیغه، یکی ثابت و دیگری متحرک است.

تیغه متحرک که به شیوه مکانیکی یا هیدرولیکی به حرکت در می‌آید در همکاری با تیغه ثابت مانند یک قیچی عمل می‌کند و برش استیل را انجام می‌دهد.

اگر تیغه متحرک، مکانیکی باشد سرعت بیشتری دارد و برای برش ورق استیل نازک به کار می‌رود. برخلاف تیغه متحرک مکانیکی، تیغه متحرکی که با سیستم هیدرولیکی حرکت می‌کند برش آهسته‌تری دارد و برای ورق‌های ضخیم به کار می‌رود. البته برش ورق ضخیم علاوه بر آهستگی مستلزم قدرت بیشتر است که تیغه هیدرولیکی می‌تواند آن را اعمال کند.

برش ورق استیل نازک

برای برش ورق استیل نازک، ابتدا باید از یک دستگاه برش لیزری استفاده کرد. این دستگاه با استفاده از یک پرتو لیزری، قادر به برش ورق های استیل نازک با دقت بالا و سرعت بالا است.

همچنین، برای برش ورق های استیل نازک می توان از دستگاه های برش پلاسمایی یا آب جوش نیز استفاده کرد. این دستگاه ها نیز قادر به برش ورق های استیل نازک با دقت بالا هستند.

در نهایت، برای به دست آوردن نتیجه بهتر، می توان از یک دستگاه تمیز کننده ورق استفاده کرد تا از روغن و چربی های موجود بر روی ورق استیل نازک خارج شود.

 

از دیگر خدماتی که برای عرضه بهتر محصولات استنلس استیل ارائه می‌شود، می‌توان پرداخت کاری استیل را نیز نام برد که در صنعت استیل از این فرایند بسیار استفاده می‌شود.

شهر استیل وارد کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل، پروفیل استیل، لوله‌های استیل و … است. برای مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت استیل با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

02168559 09197545601

کلام آخر

با رایج‌ترین روش‌های برش استیل آشنا شدید. چنان که دیدیم، خدمات برش ورق استیل به روش‌های گوناگون و با تجهیزات مختلف ارائه می‌شود. هریک از این روش‌ها و تجهیزات برای انواعی از استیل با ویژگی‌های خاص کاربردی هستند. خدمات برش استیل شامل برش ورق های استیل با ضخامت های مختلف و با دقت بالا با استفاده از دستگاه های برش لیزری، برش پلاسمایی و آب جوش می شود. همچنین، خدمات تمیز کردن ورق استیل نیز ارائه می شود تا ورق های استیل نازک از روغن و چربی های موجود خارج شوند. این خدمات به صنایع مختلفی مانند صنایع خودروسازی، صنایع ساختمانی، صنایع فلزی و… ارائه می شود.مناسب‌ترین روش برش ورق استیل پس از بررسی ویژگی‌های استیل توسط کارشناسان به شما پیشنهاد می‌شود.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “انواع خدمات برش استیل

 1. صارمی گفت:

  سلام ارزان ترین روش برای برش ورق استیل چیه ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   روش ارزان برای برش ورق استیل، استفاده از دستگاه برش لیزری است. این روش دقیق و سریع است و نیاز به هزینه کمتری دارد. همچنین، استفاده از دستگاه برش پلاسما و برش آب نیز از روش‌های ارزان تر برای برش ورق استیل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *