مقالات

روش های جوشکاری لوله استیل

جوشکاری لوله استیل

جوشکاری لوله استیل به دلیل استفاده فراوان از لوله های استیلی در صنایع گوناگون از جمله صنعت ساختمانی، نفت و گاز و پتروشیمی، معدن، خودروسازی، دریانوردی و… بسیار مهم است. لوله‌های استیل به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود برای مصارف متعدد استفاده می‌شود بنابراین آشنایی با رایج ترین روش جوشکاری لوله استیل به شما کمک می کند تا با توجه به خواص فیزیکی و مکانیکی استیل و انتخاب لوله‌های مناسب، در هر کاربرد بهترین کارایی و عملکرد را داشته باشید.

در این مطلب با فروشگاه شهر استیل عرضه کننده انواع ورق استنلس استیل و لوله استیل همراه شوید تا درباره انواع روش جوش لوله استیل بیشتر بدانیم.

 

قبل از آن که به روش های جوشکاری لوله استیل بپردازیم بهتر است با این فولاد محبوب بیشتر آشنا شویم. استیل یکی از رایج‌ترین آلیاژهای آهن است که شامل آهن، کربن و سایر عناصر مهم مانند منیزیم، کروم، نیکل، وانادیوم و مولیبدن می باشد.

این آلیاژ به دلیل خصوصیات بی‌نظیر خود مانند قابلیت شکل‌دهی، استحکام، مقاومت در برابر زنگ زدگی، مقاومت در برابر سایش و… در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساخت و ساز، صنایع فولاد و غیره استفاده می‌شود.

حالت های جوشکاری لوله

در واقع، لوله استیل به دلیل خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود، از جمله قابلیت انعطاف، مقاومت در برابر خوردگی و حرارت، طول عمر بالا و قابلیت بازیافت، به عنوان یکی از آلیاژهای مهم و کاربردی در صنعت شناخته شده است.

روش های جوشکاری لوله استیل

جوشکاری لوله استیل فرایندی است که در آن اتصالات دائمی بین دو قطعه استیلی مانند فولاد کربن، فولاد ضد زنگ و آلیاژهای فولادی دیگر برای پرداخت لوله استیل انجام می شود.

در جوش لوله استیل ابتدا نقاطی که قرار است جوش داده شوند، با استفاده از ابزارهای ویژه به دقت انتخاب و سپس به صورت دائم به هم پیوند می خورند. توان و استحکام جوشکاری لوله استیل به جنس قطعات و سایز و ضخامت آن‌ بستگی دارد.

در حال حاضر انواع مختلفی از روش‌های جوشکاری برای ایجاد اتصالات لوله استیل موجود است، از جمله:

 جوشکاری لوله استیل با الکترود

جوشکاری استیل با الکترود یا قوس الکتریکی یکی از رایج‌ترین و قدیمی ترین روش‌های جوشکاری است که برای ایجاد اتصال دائمی بین دو قطعه از استیل با ضخامت حداقل 3 میلی متر استفاده می‌شود.

این روش جوشکاری برای صنایع سنگین کاربرد دارد و در ساخت قطعات و تعمیرات بخش های غیرقابل دسترسی بکار می‌رود.

همچنین جوشکاری با قوس الکتریکی مناسب برای اتصال قطعات استیل ضخیم است. هر چند این روش هم برای کاربردهای کوچک و هم بزرگ بسیار کارآمد است اما به دلیل دقت و تخصصی بودن عملکرد آن، بهتر است توسط جوشکاران ماهر انجام شود.

روش های جوشکاری لوله استیل

روش جوش لوله استیل با الکترود و تجهیزات آن

برای جوشکاری با قوس الکتریکی، قطعه استیل پس از پاکسازی و شستشو، بر روی یک سطح صاف و مناسب قرار می‌گیرد. الکترود (زیر قوس) نزدیک به قطعه قرار داده می‌شود و با اعمال فشار به الکترود، قوس الکتریکی بین قطعه و الکترود ایجاد می‌گردد.

در این هنگام دمای قوس به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد و فلز پایه در نواحی مورد نظر نرم و ذوب می شود و در نهایت یک اتصال جوش دائمی ایجاد می‌گردد.

برخی از تجهیزات اصلی برای جوشکاری استیل با الکترود عبارتند از:

 • منبع برق: این منبع در حالت ثابت یا پرتابل می‌تواند برای تأمین برق لازم برای جوشکاری استفاده شود.
 • قطب های جوشکاری: قطب های جوشکاری، همان الکترودهایی هستند که به طور خاص برای جوشکاری استیل با الکترود طراحی شده‌اند.
 • سیم جوشکاری: سیم جوشکاری برای تأمین خوردگی المنت‌های دائمی و ایمنی اتصالات استفاده می‌شود. این سیم ها معمولا از روی و فولاد ساخته می‌شوند و با کربن متوسط یا عناصری چون منیزیم، کروم یا مولیبدن ترکیب می گردد.
 • آرگون: آرگون یک گاز گران است، مهمترین ویژگی آن پایداری دماست و در جوشکاری استفاده می‌شود.
 • دستگاه‌های مربوط به برش و شناسایی اتصالات: این دستگاه‌ها برای برش دقیق و بررسی و تشخیص صحت جوشکاری و اتصالات استفاده می‌شود.

 جوشکاری لوله استیل با لیزر

جوشکاری استیل با پرتو لیزر برای ایجاد اتصال دائمی بین قطعات استیل با استفاده از پرتو لیزر صورت می‌گیرد. حرارات ورودی کم و سرعت بالا مهمترین ویژگی جوشکاری لوله استیل با لیزر به عنوان یک روش کاملا اتوماتیک است.

این روش جوشکاری باعث ایجاد اتصالاتی با کیفیت بالا و عملکرد بهتر در مقابل فشار، حرارت و رطوبت می‌شود. جوشکاری با پرتو لیزر نیاز به کوره گرمایی یا اتلاف شدن انرژی ندارد و باعث برش آسان و کنترل دقیق فرآیند جوشکاری می‌شود.

جوشکاری لوله استیل با لیزر

یکی دیگر از مزایای جوشکاری استیل با پرتو لیزر این است که ورودی پرتو با زاویه شدید باعث جذب انرژی در ناحیه جوش شده و این مزیت بیشتر در فرآیند جوشکاری با پوشش شیشه ای برای محافظت از حرارت با انتقال سریع انرژی از ناحیه جوش به پوشش ایجاد می‌گردد.

همچنین با استفاده از پرتو لیزر، جوش لوله استیل به طور دقیق‌تر و بدون تولید لایه اکسید انجام می‌شود، که این امر نیاز به پردازش‌های بیشتر را در مراحل بعدی کاهش می دهد.

 روش جوشکاری لوله استیل با لیزر

در جوشکاری با این روش، پرتو لیزر در ناحیه جوشکاری اعمال شده و باعث ذوب قسمت‌هایی از فلز می‌شود. پس از ذوب این قسمت‌ها، کنترل و توزیع دقیق مواد ذوبی به وسیله متریال محافظت کننده ایجاد و در نهایت فرآیند اتصال انجام می‌شود.

با استفاده از لیزر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی محل جوش به طور قابل توجهی تغییر می‌کند و اتصال دائمی برای قطعات استیل ایجاد می‌گردد.

 جوشکاری TIG

در این روش با استفاده از یک قلم TIG، قطعات استیل به هم جوش داده می‌شوند. این روش برای جوش قطعات نازک و دقیق طراحی شده است و معمولاً برای کاربردهای خاصی مانند جوشکاری لوله‌های فولادی و مخازن انتخاب می‌شود.

جوشکاری لوله استیل با روش TIG، نیاز به آموزش و دانش فنی برای بررسی پارامترها و تنظیمات جوشکاری دارد بطوریکه چرخه یادگیری و کسب تجربه در این روش برای دستیابی به کیفیت جوشکاری ایده‌آل حیاتی است.

جوشکاری لوله استنلس استیل

با این حال، جوش دادن استیل با روش TIG به دلیل قدرت کنترل و دقت بالای آن، برای پروژه‌هایی که نیاز به جوش دقیق و تمیزی دارند، به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوشکاری شناخته می‌شود.

 جوشکاری MIG

در این روش که به آن جوشکاری قوسی یا جوشکاری با گاز محافظ GMAW نیز گفته می شود بین دو قطعه بصورت نیمه اتوماتیک، با استفاده از یک سیم جوش با اندازه‌گیری مشخص، اتصال محکمی ایجاد می شود. در جوشکاری MIG شعله گاز محافظ با دقت به محل جوش اعمال می‌شود.

در واقع در جوشکاری استیل با روش MIG، یک سیم تغذیه روی قطعات استیل قرار می گیرد و سپس با استفاده از گاز محافظ، فلز جوش داده‌شده محافظت می‌شود.

در حال حاضر MIG welding یکی از روش‌های رایج جوشکاری در صنعت است و برای جوش دادن قطعات ضخیم و نواحی وسیع در صنایعی چون پتروشیمی، نفت و گاز، دریایی، نظامی و… کاربرد دارد. از مزایای دیگر استفاده از روش MIG علاوه بر قابلیت جوش دادن قطعات بزرگ، جوشکاری با سرعت بالا و تولید جوش باکیفیت است.

با این حال، برای جوش غیر آلیاژی و آلیاژی با خواص فیزیکی خاص باید مواد جوشکاری مناسب و پارامترهای لازم در نظر گرفته شود.

جوشکاری لوله استیل مانیسمان

لوله استیل مانیسمان قابلیت جوشکاری دارد. این نوع لوله ها از جنس فولاد ضد زنگ با ترکیبات شیمیایی خاصی تولید می‌شوند که قابلیت جوشکاری بالایی دارند. با استفاده از روش‌های مناسب جوشکاری، می‌توان به راحتی این لوله ها را به هم وصل کرد و در ساختمان‌سازی، صنعت نفت و گاز، خودروسازی و صنایع دیگر استفاده کرد.

برای جوشکاری لوله استیل مانیسمان ، از روش‌های جوشکاری TIG (Tungsten Inert Gas) و MIG (Metal Inert Gas) استفاده می‌شود. در روش TIG، یک الکترود تنگستن با استفاده از جریان الکتریکی، قطعه فلزی را گرم می‌کند و در عین حال گاز آرگون برای جلوگیری از اکسیداسیون فلز، به قطعه فلزی تزریق می‌شود.

در روش MIG نیز، با استفاده از جریان الکتریکی و گاز آرگون، قطعات فلزی با هم جوش داده می‌شوند. این روش‌ها برای جوشکاری لوله استیل مانیسمان بسیار مناسب هستند و در نتیجه، لوله های استیل مانیسمان با کیفیت بالا و قابل اطمینان تولید می‌شوند.

یکی دیگر از فرایندهایی که بر انواع لوله استنلس اعمال می‌شود خم کردن لوله استیل است لذا توصیه می‌شود مطلب خمکاری لوله استیل را مطالعه نمایید.

شهر استیل وارد کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل، پروفیل استیل، لوله‌های استیل و … است. برای مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت استیل با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

02168559 09197545601

پایان

شما در این مطلب با موضوع روش های جوشکاری لوله استیل همراه ما بودید. دقت کنید در جوش دادن استیل با استفاده از تکنیک های معرفی شده، برای جلوگیری از تغییر در خواص فلز و مقطع جوش، باید دقت و کاردانی لازم را داشته باشید. همچنین جوش لوله استیل باید با استفاده از تجهیزات و مواد با کیفیت و با رعایت استانداردهای ایمنی و کیفیت انجام شود. همچنین، باید مطمئن شوید که جوش لوله استیل با نیاز‌های شما در مورد قابلیت انعطاف و مقاومت در برابر خوردگی سازگار است. در نهایت، باید به دقت ابعاد و ضخامت لوله استیل را اندازه‌گیری کرده و با توجه به نیاز خود، از جوشکاران ماهر و مجرب برای انجام کار استفاده کنید . در پایان امیدواریم از این مطلب بهره لازم را برده باشید.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “روش های جوشکاری لوله استیل

 1. علی نیک نژاد گفت:

  سلام کدوم لوله های استیل برای جوشکاری مناسب تر هستن ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   لوله‌های استیل گرید 316 و 321 به عنوان انتخاب مناسب برای جوشکاری در نظر گرفته می‌شوند. این لوله‌ها دارای خواص مقاومت در برابر خوردگی و حساسیت به حرارت هستند که آن‌ها را برای جوشکاری مناسب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *