مقالات

فولاد چیست و چه کاربردهایی در صنایع مختلف دارد ؟

فولاد چیست و انواع آن

فولاد چیست ؟ کاربرد فولاد در کدام صنایع است و انواع آن کدام‌اند؟ فولاد یک آلیاژ از آهن و کربن است که با ترکیب دادن این دو عنصر به هم، خواص متفاوتی نسبت به آهن خالص به دست می‌آید. فولاد معمولاً شامل حدود ۰٫۲ تا ۲٫۱ درصد کربن است، آهن و کربن در فولاد به نسبت‌های مختلف ترکیب شده و این ترکیب باعث افزایش خواص فیزیکی و مکانیکی آن می‌شود. فولاد به دلایل قابل اطمینان، قدرت بالا، انعطاف پذیری، قابلیت جوشکاری، مقاومت در برابر خوردگی و هزینه نسبتاً پایین، در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، خودروسازی، صنعت دریایی، صنعت نفت و گاز و صنایع الکترونیک استفاده می‌شود.

فولاد به عنوان فلزی بر پایه آهن که از آن بسیار مقاوم‌تر است و خواصی ارتقا یافته دارد، در صنعت و زیرساخت‌ها بسیار کاربردی است. در این مطلب به صورت مفصل به معرفی فولاد و انواع و کاربردهای آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با بهترین کیفیت و حداقل قیمت می‌باشد. ارائه قیمت، مشاوره خرید استیل ، ارسال بار به تمامی نقاط ایران و کشورهای همسایه، خدمات برش و خدمات آزمایشگاهی از جمله خدمات شهر استیل می‌باشد.

فولاد چیست؟

فلز فولاد آلیاژی تشکیل شده از آهن است که 2 درصد ترکیب آن را کربن تشکیل می‌دهد. اگر میزان کربن کمتر از این حد باشد، ویژگی‌های آن به آهن نزدیک می‌شود و اگر بیشتر شود، نام چدن می‌گیرد. تمام این‌ها به شرطی است که دست‌کم پنجاه درصد آلیاژ، آهن باشد در غیر این صورت اصلا فولاد نامیده نمی‌شود.

تولید فولاد یک صنعت قدیمی است که سابقه آن در جهان به چندین قرن و حتی در برخی مناطق به چندین هزاره بازمی‌گردد. آنچه اهمیت دارد تولید گسترده و پیشرفته فولاد است که به چند دهه اخیر مربوط می‌شود.

در سال 2013 تولید فولاد خام جهان 1.6 میلیارد تن بوده است. امروز فولاد چنان اهمیتی در توسعه زیرساختی و صنعتی دارد که به عنوان یک شاخص اصلی توسعه کشورها مطرح می‌شود.

اما دلیل این گرایش جهانی به تولید فولاد چیست؟ برخی از فاکتورهای مؤثر را می‌توان به این صورت فهرست کرد:

 • سهولت تولید و فراوری
 • فراوانی دو ماده اصلی برای تولید آن یعنی سنگ آهن (آهن اسفنجی) و قراضه
 • هزینه ساخت نسبتا کم
 • دامنه‌ای بی‌نظیر از خواص مکانیکی مانند استحکام کشش نهایی
 • کاربردهای گسترده در صنایع گوناگون ازجمله سازه‌های زیرساختی، ساختمان‌سازی، خودروسازی و ساخت وسایل حمل‌ونقل بزرگ، ساخت ابزار، تجهیزات و ماشین‌آلات، تجهیزات نظامی و …

همه این موارد سبب می‌شود فولاد یکی از بیشترین فلزات تولید شده توسط بشر باشد. انواع فولاد از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی می‌توانند دسته‌بندی‌های گوناگونی را به وجود آورند که یکی از مهمترین و پرکاربردترین آن‌ها ورق استنلس استیل  است. برای آشنایی با انواع فولاد ابتدا باید دید ویژگی‌های فولاد چیست.

 

انواع فولاد چیست

مشخصات فولاد چیست؟

مشخصات فولاد شامل ویژگی‌ها و خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی این فلز است. این مشخصات برای تعریف و تفکیک انواع فولادها استفاده می‌شود و به طور کلی شامل موارد زیر می‌باشد:

 1.  ترکیب شیمیایی: شامل درصد عناصر مختلف در فولاد است که بر اساس آن، فولاد به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شود. عناصر اصلی در فولاد عبارتند از آهن (Fe)، کربن (C)، منگنز (Mn)، سولفور (S)، فسفر (P) و سایر عناصر کمتر رایج.
 2. خواص فیزیکی: شامل خواص نظیر چگالی، نقطه ذوب، نقطه جوش، راندمان حرارت‌بردار، هدایت الکتریک و حجم خمیر است.
 3.  خواص مکانيكي: شامل خواص نظیر استحكام كششي (تحمل فشار)، استحكام كششي، سختي، انعطاف‌پذيري و تغيير شكل پذيري است.
 4.  خواص حرارتی: شامل خواص نظیر راندمان حرارتی، ضریب گسترش حرارتی و مقاومت در برابر حرارت است.
 5.  خواص الکترومغناطیسی: شامل خواص نظیر مقاومت الکتریکی و مقاومت مغناطیسی است.
 6.  خواص کوروزیون: شامل خواص نظیر مقاومت به زنگ زدگی و تأثیرات شیمیایی دیگر است.

همچنین، بسته به نوع فولاد (فولاد کربنی، فولاد آلیاژی و غیره)، مشخصات دقیق‌تر و جزئی‌تر دیده می‌شود که بسته به نحوه استفاده از فولاد در صنایع مختلف (ساختمان‌سازی، خودروسازی، صنایع دریایی و …) تعداد و اهمیت هر گروه از مشخصات ممکن است متفاوت باشد.

بیشترین سهم در ترکیب فولاد را آهن از آن خود کرده است. آهن در حالت جامد یک فلز چندبلوری است. به این معنا که از بلورهای متعددی تشکیل می‌شود که به یکدیگر چسبیده‌اند.

آهن مذاب تصفیه شده با افزودن کربن و برخی فلزات دیگر مانند نیکل، منگنز، کروم، تیتانیوم و وانادیم در مقدار معین تبدیل به فولاد می‌شود.

برخی از فولادهای خاص ممکن است در ترکیب خود مولبیدن یا تنگستن یا عناصری دیگر را جای دهند. دیگر فلزاتی که ممکن است در فولاد وجود داشته باشند، سیلیسیم، کبالت، نیوبیوم، گوگرد، فسفر، کلسیم و سرب هستند.

به آهن و کربن دمای زیادی داده می‌شود و این دو باهم ترکیب می‌شوند. از ترکیب آن‌ها کاربید آهن با نام سمنتیت شکل می‌گیرد. با سرد شدن سریع سمنتیت، فولاد شکل می‌گیرد. ویژگی فولاد سختی و درخشندگی است. این فلز در دمای 1510 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود بنابراین نقطه ذوب بسیار بالایی دارد. چگالی آن نیز برابر با 7.9 گرم در سانتی‌متر مکعب است.

سختی فولاد بیشتر از عنصر پایه‌اش آهن است و مقاومت کششی زیادی دارد که سبب می‌شود در برابر فشارهای وارد شده به این سادگی‌ها شکل و خواص خود را از دست ندهد. به همین دلیل کاربرد فولاد در انواع صنایع فراوان و بی‌نظیر است.

البته میزان مقاومت و سختی در انواع فولاد گوناگون است و باید دید ترکیب آلیاژی در فولاد چیست و به چه صورت تنظیم شده است.

در کل ترکیب آلیاژی انواع فولاد به گونه‌ای است که سبب می‌شود این ویژگی‌ها را کم‌وبیش در خود داشته باشند:

 •  قابلیت سخت‌کاری
 • مقاومت در برابر سایش
 • مقاومت در برابر حرارت
 • چقرمگی و استحکام
 • ریز بودن میکروساختار
 • قابلیت ماشین‌کاری

روش تولید فولاد

فولادسازی به روش‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. یکی از آن‌ها روش استفاده از آهن و کوره قوس الکتریکی است. پیش‌تر دانستیم که دو ماده اصلی فولاد چیست. قراضه و آهن اسفنجی در کوره قوس الکتریکی قرار می‌گیرند.

ابتدا آهن قراضه وارد کوره می‌شود و پس از این‌که با ایجاد قوس الکتریکی ذوب شد، آهن اسفنجی در کوره به آن ملحق می‌شود.

ویژگی‌های فیزیکی قراضه باید استاندارد باشد تا عملیات قوس به درستی صورت گیرد. در غیر این صورت ممکن است اتفاقاتی از این قبیل رخ دهد:

 • شکستن الکترودها
 • انفجار
 • ذوب و سرریز شدن فولاد

تولید فولاد ضد زنگ

در ادامه با این مطلب توصیه می‌شود مقاله روش های تولید فولاد را مطالعه نمایید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید.

به همین دلیل است که از انواع قراضه‌ها در کوره قوس الکتریکی استفاده می‌شود تا این احتمالات به کم‌ترین حد برسد.
علاوه بر این مواد اولیه، موادی نیز با عنوان سرباره‌زا، روان‌ساز یا کمک‌ذوب وارد کوره می‌شوند. مهم‌ترین کمک‌ذوب‌ها ماده آهک است. این ماده در مراحل گوناگون به کوره اضافه می‌شود.

عناصر آلیاژکننده (غالبا فلزات) نیز برای رسیدن به ترکیب نهایی موردنظر در کوره قرار می‌گیرند. برای افزودن کربن هم می‌توان آن را به صورت مستقیم وارد کوره کرد و هم از طریق مواد حامل کربن (نظیر کک) به ترکیب افزود.

فولادسازی با حذف کربن اضافه از آهن خام

روش دیگری که برای ساخت انواع فولاد اجرا می‌شود، استفاده از آهن خام و سوزاندن کربن اضافه آن است. طی این فرایند معمولا ابتدا میزان کربن از 5 یا 6 درصد به 2 درصد کاهش پیدا می‌کند.

عناصر دیگر در مراحل بعد به ترکیب اضافه می‌شوند و فولاد به دست می‌آید. این فرایند به دو روش خمیری کردن و ذوب کردن صورت می‌گیرد.

در روش خمیری کردن که در آغاز صنعت فولادسازی هم کاربرد زیادی داشته است، آهن خام در کوره شعله‌ای قرار می‌گیرد. سپس شعله بر آن دمیده می‌شود تا به حالت مذاب برسد. این آهن مذاب هم زده می‌شود و در نتیجه این عمل، کربن موجود در آن با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و می‌سوزد.

سپس حرارت افزایش می‌یابد و ترکیب مذاب شکل خمیری پیدا می‌کند. در این مرحله خمیر تکه‌تکه از کوره خارج می‌شود و سرباره آن با ضربات پتک از آن جدا می‌شود تا یکپارچه شود و فولاد به دست آید.

در روش ذوب کردن، از کنورتور یا کوره‌های EAF استفاده می‌شود. در کنورتور آهن مذاب به دست آمده از کوره بلند ریخته می‌شود و با دمیدن گاز اکسیژن کربن آن سوزانده می‌شود. سپس دیگر عناصر آلیاژی به آن اضافه می‌شوند و فولاد شکل می‌گیرد.

در کوره EAF آهن اسفنجی ذوب شده در کوره قوس الکتریکی وارد کوره پاتیلی می‌شود. کاهش کربن در مرحله ذوب آن صورت گرفته است. در کوره پاتیلی فرایند اضافه کردن سایر عناصر و تنظیم کربن صورت می‌گیرد.

 کاربرد فولاد چیست؟

کاربرد فولاد با توجه به ویژگی‌ها و انواعی که دارد، بسیار گسترده و گوناگون است. گفتیم انواع فولاد از نظر درصد آلیاژ و نوع ترکیب‌ها باهم متفاوت هستند. این گوناگونی انواع در کاربرد فولاد نیز تأثیر دارد.

اگر ریزترین و جزئی‌ترین صنایع (مانند ساخت ابزارهای کارگاهی و آشپزخانه) تا صنایع عظیم (مانند ساخت کشتی و هواپیما، پالایش نفت و پتروشیمی و یا ساختمان‌سازی) را در نظر بگیریم، نقش اساسی و غیرقابل جایگزین فولاد در آن‌ها رخ می‌نماید.

کاربرد فولاد در صنایع

فولاد در صنایع زیرساختی و ساختمان‌سازی کاربردهای فراوان دارد. مثلا در مناطقی که باد شدید است، از نوعی فولاد موسوم به «ملایم» در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.

یک کاربرد فولاد در خودروسازی است. تقریبا در همه بخش‌های یک خودرو شامل درها، بدنه، موتورها، فضای داخلی، سیستم تعلیق و … از انواع فولاد استفاده شده است.

در ماشین‌آلات کشاورزی و انواع تجیهزات صنعتی نیز از فولاد استفاده می‌شود. برای ساخت ابزارهای آشپزخانه مانند کارد و چنگال از یکی از انواع فولاد ضد زنگ ( استنلس استیل) استفاده می‌شود. همچنین انواعی ساده از فولاد در ساخت یخچال، سینک ظرفشویی، فر و اجاق‌گاز، تلویزیون و دیگر لوازم خانه و آشپزخانه به کار می‌رود.

فولاد یکی از مهمترین مواد ساختمانی است و در صنعت به طور گسترده ای استفاده می شود. برخی دیگر از کاربردهای فولاد در صنعت عبارتند از:

 1.  ساخت و ساز: فولاد به عنوان یک ماده ساختمانی اصلی در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود. از فولاد برای ساخت بناهای بلند، پل ها، تونل ها، خطوط لوله و تاسیسات صنعتی استفاده می شود.
 2. خودروسازی: فولاد به عنوان یک جزء کلیدی در تولید خودروها استفاده می شود. قطعات بدنه، جعبه دنده، قاب جلو و عقب، رینگ های چرخ و قطعات دستگیره همگی از فولاد ساخته می شوند.
 3.  صنایع الکترونیک: فولاد در تجهیزات الکترونیک نظیر کامپوننت های الکترومغناطیس (مانند ترانسفورماتور) و قطعات الکترونیکی استفاده می شود.
 4.  صنایع برق: فولاد در تولید توربین های بخار، توربین های گاز و توربین های آب استفاده می شود. همچنین در ساخت لوله ها و قطعات سیستم های انتقال برق نیز استفاده می شود.
 5. صنعت نفت و گاز: فولاد به عنوان ماده اصلی در ساخت لوله های انتقال نفت و گاز، تجهیزات حفاری و پلت فرم های حفاری استفاده می شود.
 6.  صنعت دریایی: فولاد به عنوان ماده ساختمانی اصلی در ساخت کشتی ها، قطعات زیردریایی و سکوهای نفت در خلیج فارس استفاده می شود.
 7.  صنعت آسانسور: فولاد به عنوان جزء اصلی در ساخت قاب آسانسور، رابط کابین و ريل آسانسور استفاده می شود.

یک نکته مهم این است که کاربرد فولاد بسته به میزان کربنی که در ترکیب آن وجود دارد، متفاوت می‌شود. مثلا برای ساختن سیم و لوله از فولادی استفاده می‌شود که 0.2 درصد کربن دارد. اگر درصد کربن بین 0.2 تا 0.6 باشد، فولاد برای ساخت ریل، قطعات ساختمانی و دیگ بخار استفاده می‌شود.

برای ساخت ابزارها، فنرها، کارد و چنگال و … از فولاد با کربن 0.6 تا 1.5 درصد استفاده می‌شود.

تفاوت آهن و فولاد چیست؟

دانستیم که پایه اصلی فولاد آهن است. در واقع آهن تحت برخی فرایندها و اضافه شدن مواد دیگر تبدیل به فولاد می‌شود. پس فولاد یکی از مشتقات سنگ آهن است.

آهن و فولاد باهم تفاوت دارند و ویژگی‌های هریک، آن‌ها را برای برخی از کاربردها مناسب می‌کند. به مهم‌ترین تفاوت‌ها می‌پردازیم:

 • فلز آهن تنها از سنگ آهن به دست می‌آید درحالی که فولاد حاصل ترکیب آهن و کربن است. بنابراین اصلی‌ترین تفاوت آهن و فولاد در میزان کربن آن‌هاست که در آهن خام بسیار کمتر از فولاد است.
 • تفاوت دیگری که آهن و فولاد دارند، استحکام بیشتر دومی نسبت به اولی است. علت استحکام بیشتر فولاد چیست؟ یک دلیل مهم آن درصد بیشتر کربن است. دلیل دیگر می‌تواند افزوده شدن نیکل به ترکیب آلیاژی فولاد باشد.
 •  خاصیت ضد زنگ بودن در فولاد وجود دارد. این در حالی‌ است که آهن به سادگی در مجاورت با آب یا اکسیژن تبدیل به اکسید آهن (آهن زنگ‌زده) می‌شود. این به دلیل تفاوت ساختاری فولاد و آهن است.
 •  به واسطه وجود سیلیسیم، منگنز و کروم در فولاد مقاومت کششی آن نسبت به آهن بیشتر می‌شود.
 • فولاد شکل‌پذیری بیشتری نسبت به آهن دارد. یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب می‌شود کاربرد فولاد در صنعت گوناگون و گسترده باشد، همین است.

تفاوت آهن و فولاد چیست

بیشتر بخوانید: تفاوت فولاد و آهن چیست ؟

 •  قابلیت چکش‌خوری فولاد نسبت به آهن کمتر است و این به دلیل استحکام و سختی بیشتر فولاد است. درصد کربن در این امر مؤثر است. هرچه کربن کمتر باشد، امکان چکش‌خوری فولاد بیشتر می‌شود اما به همان نسبت استحکام خود را از دست می‌دهد و ممکن است برای به‌کارگیری در بسیاری از صنایع و سازه‌ها مناسب نباشد.
 •  دمای ذوب آهن نسبت به فولاد بیشتر است. این مورد هم زیر سر کربن است! آهن به دلیل نداشتن یا کم داشتن کربن دمای ذوب بالاتری دارد. هرچه میزان کربن در فولاد بیشتر باشد، دمای ذوب آن پایین‌تر می‌آید.
 • جوش‌پذیری فولاد البته از نوع کم‌کربن آن یکی از ویژگی‌های قابل توجه در صنعت است که موجب تفاوتش با آهن نیز می‌شود. این ویژگی سبب کاربرد فولاد خصوصا در صنعت خودروسازی شده است.

انواع فولاد چیست ؟

فولادها را بر اساس معیارهای گوناگون چون ترکیب شیمیایی، روش تولید، شکل، استحکام، ریزساختار و … دسته‌بند می‌شوند. در این‌جا انواع فولاد را بر اساس ترکیب شیمیایی بررسی می‌کنیم. دو دسته اصلی در این تقسیم‌بندی وجود دارد و هریک از این دسته‌ها زیرشاخه‌های مخصوص خود را دارند.

 فولاد کربنی (غیرآلیاژی)

فولاد کربنی یک نوع فولاد است که حاوی مقداری کربن بالاتر از حداقل 0.2 درصد است. این نوع فولاد به دلیل محتوای بالای کربن، دارای سختی و مقاومت بالا در برابر سایش و خستگی است و برای تولید ابزارهای برش و سوراخکاری، قطعات ماشین آلات، تیغه‌های خنک‌کننده و سایر قطعات صنعتی استفاده می‌شود.

با افزایش محتوای کربن، سختی و مقاومت فولاد افزایش می‌یابد، اما همچنین قابلیت خمش و تغییر شکل آن کاهش می‌یابد.

انواع فولاد کربنی و کربنی دماپایین در این دسته قرار می‌گیرند که درصد کربن، نیکل و منگنز یکسانی دارند و در روش ساخت متفاوت می‌شوند. از سوی دیگر فولاد کربنی خود شامل سه دسته است:

 • کم کربن (کمتر از 0.3 درصد)
 • کربن متوسط (0.3 تا 0.6 درصد)
 • کربن بالا (بیش از 0.6 درصد)

روش ساخت فولاد

 فولاد آلیاژی

فولاد آلیاژی یک نوع فولاد است که به طور اصطلاحی حاوی مقداری از عناصر آلیاژی مانند کروم، نیکل، مولیبدن، وانادیوم و… است. این عناصر آلیاژی به فولاد خواصی مانند سختی، مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر خستگی و… می‌بخشند.

فولاد آلیاژی برای تولید قطعات پرسنلی، قطعات خودرو، قطعات هواپیما، قطعات نفت و گاز و سایر صنایع استفاده می‌شود.

 این دسته خود به زیرشاخه‌های زیر تقسیم می‌شود:

 •  فولاد کم آلیاژ (با مجموعه عناصر آلیاژی کمتر از 5 درصد)
 • فولاد پر آلیاژ (با عناصر آلیاژی بیشتر از 5 درصد): در این زیرشاخه انواع فولاد مارایجینگ، ضد زنگ و ابزار قرار می‌گیرند.

در ادامه به زیرشاخه بسیار مهم از انواع فولاد یعنی فولاد ضد زنگ (استنلس استیل) می‌پردازیم.

فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل

یکی از مهم‌ترین انواع فولاد که خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی بی‌نظیری دارد، فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل است.

ویژگی‌های این نوع فولاد سبب شده کاربردهای فراوانی داشته باشد و البته در قالب تولیدات متنوعی ارائه شود. این تولیدات را معرفی می‌کنیم.

ورق استنلس استیل

ورق استیل معمولا در اشکال چهارگوش و به صورت مربع یا مستطیل با ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شود. ویژگی ضدزنگ بودن، شکل‌پذیری، جوش‌پذیری و … در این نوع از انواع فولاد سبب می‌شود کاربردهایی فراوان داشته باشد و بتوان از آن در ساخت بسیاری از ابزارها، ظروف، بدنه‌ها و … استفاده کرد.

ورق استیل در گریدهای آلیاژی گوناگون تولید می‌شود لذا قیمت ورق استیل برای انواع آن‌ها متفاوت است. دو دسته مهم از آن‌ها گریدهای 300 (نگیر و فاقد خاصیت مغناطیسی) و 400 (بگیر و دارای خاصیت مغناطیسی) هستند.

هریک از این دسته‌ها خود زیرشاخه‌هایی دارند که از نظر درصد آلیاژ با ورق‌های دیگر متفاوت است. کاربرد فولاد ضد زنگ به صورت ورق می‌تواند بر اساس گریدها، ضخامت، ابعاد و … متفاوت باشد.

لوله استیل

لوله یک سازه معمولا به شکل استوانه توخالی است که از آن برای انتقال مایعات و گازها استفاده می‌شود. لوله استیل (از نوع ضد زنگ) با لوله ساخته شده از فولاد تفاوت دارد. این نکته قابل ذکر است که قیمت لوله استیل از قیمت لوله‌های آهنی و فولادی بیشتر است، در ادامه گفته شده که تفاوت لوله استیل با لوله ساخته شده از فولاد چیست.

در لوله ساخته شده از استنلس استیل از درصد قابل توجهی کروم (بیش از ده درصد) استفاده می‌شود. کروم ویژگی مهمی به فولاد ضد زنگ می‌دهد و آن مقاومت در برابر خوردگی است.

با توجه به این‌که مایعات و گازها می‌توانند فلزات را در معرض خوردگی قرار دهند، از لوله استنلس استیل استفاده می‌شود تا دوام بیشتری داشته باشد.

کاربرد فولاد چیست

پروفیل استنلس استیل

پروفیل به اجزایی سازه‌ای با سطح مقطع باز یا بسته گفته می‌شود که معمولا در طول‌های زیاد ساخته می‌شود. پروفیل استیل به آن دسته از تولیدات استیل گفته می‌شود که به شکل نورد، کشیده یا فشرده شده‌اند و سطح مقطع یکسان دارند. کاربرد پروفیل‌ها معمولا اتصال دو قطعه به هم است.

پروفیل استیل انواع و کاربردهای گوناگون دارد. مثلا اشکال مربع و مستطیل‌شکل آن‌ها در ابعاد کوچک برای در و پنجره‌ها، نرده‌کشی و … استفاده می‌شود.

از پروفیل‌های موسوم به قوطی که اشکال مربع و مستطیل دارند، در خودروسازی استفاده می‌شود. از نبشی‌های آن‌ها نیز می‌توان در ساخت چارچوب‌ها و نیز قالب‌های فلزی کاربردی در ماشین‌ها و صنایع استفاده کرد.

میلگرد استیل

میلگرد استیل از آلیاژهای گوناگون گرید 200، 300 و 400 تهیه می‌شود که البته نقش گرید 300 در تولید آن پررنگ‌تر است.
کاربرد فولاد ضد زنگ در شکل میلگرد معمولا در صنایع غذایی، نفت و پتروشیمی است.

در صنایع غذایی معمولا برای ساخت همزن‌ها استفاده می‌شود. آن بخش از همزن که با مواد غذایی در تماس است، لازم است از جنسی ساخته شود که در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاوم باشد.

در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد این نوع فولاد چیست؟ معمولا در بخش‌های حفاری که از مایعات اسیدی استفاده می‌شود نیاز به تجهیزاتی است که در برابر خورندگی این ماده مقاوم باشد و میلگرد استیل ضد زنگ مناسب‌ترین انتخاب است.

 

ترکیبات فولاد چیست

 

نبشی استیل

نبشی قطعه‌ای است که از دو ضلع تشکیل می‌شود و میان آن‌ها زاویه‌ای مشخص (معمولا 90 درجه) وجود دارد. نبشی می‌تواند به دو شکل بال‌مساوی و بال‌نامساوی تولید شود.

رایج‌ترین متریالی که برای ساخت نبشی به کار می‌رود فولاد ضد زنگ است. پرکاربردترین گرید برای ساخت نبشی استیل نیز گرید 304 است.

اگر بخواهید بدانید کاربرد این قطعه ساخته شده از جنس فولاد چیست باید گفت بیشترین کاربرد نبشی‌ها در ساختمان سازی است. البته کاربرد دکوراتیو آن نیز بسیار برجسته است.

به طور کلی در ساخت مبلمان، دکوراسیون، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، اتصال پل به ستون، دکل‌های انتقال نیرو، سازه‌های آسانسور و قفسه‌های فلزی از انواع نبشی‌ استیل استفاده بسیار می‌شود.

تسمه استیل

نوعی از تولیدات استیل که با نام تسمه استیل شناخته می‌شود، حاصل برش ورق استیل با استفاده از دستگاهی به نام اسلیتر است. تسمه‌ها دارای مقاومت و تحمل بار بسیار هستند.

از آن‌ها به طور کلی در بسته‌بندی اجسام سنگین، ساختمان‌سازی، کشتی‌سازی و ساخت خودرو از تسمه استیل استفاده فراوان می‌شود.

از تسمه استیل در صنایع عایق‌کاری، لوازم آشپزخانه، وسایل جراحی، چاقوسازی، صنایع اتومبیل‌سازی و تولید کابل برق و تلفن استفاده می‌شود.

تسمه‌ها معمولا از گرید 316 ساخته می‌شوند که بسیار محکم و مقاوم است. تسمه‌های استیل به دلیل درخششی که در کنار دیگر ویژگی‌ها دارند، می‌توانند کاربردهای دکوراتیو نیز داشته باشند.

پیچ و مهره استیل

یکی از پرکاربردترین تولیدات استیل، پیچ و مهره است؛ قطعاتی بسیار ریز اما مهم که می‌توانند در همه‌جا کاربرد داشته باشند.
پیچ‌ و مهره استیل از گریدها گوناگونی ساخته می‌شود اما پراستفاده‌ترین گریدها برای ساخت آن‌ها استیل 316 و 304 هستند.
در صنایع پتروشیمی از پیچ و مهره استیل برای ساخت پایه‌ها و اسکلت‌های نیروگاه‌ها، نصب چراغ‌ها و تابلوهای برق استفاده می‌شود.

انواغ فولاد ضد زنگ

در صنایع دریایی، تولید کشتی و قایق و دیگر تجیهزات دریایی، برای اتصالات گوناگون معمولا از گرید 316 استیل استفاده می‌شود. این گرید می‌تواند در برابر خوردگی در محیط دریایی و ساحلی مقاومت کافی داشته باشد.

همچنین در ساخت اسکلت‌های فلزی در ساختمان‌سازی و نیز ساخت نرده‌ها و حفاظ‌ها از پیچ و مهره استیل به عنوان مقاوم‌ترین اتصالات استفاده می‌شود.

سیم مفتول استیل

سیم‌های مفتولی نوع خاصی از رساناها هستند که به صورت تک رشته‌ای تولید و استفاده می‌شوند. (در مقابل آن سیم افشان قرار می‌گیرد که به صورت دسته‌ای از رشته‌های نازک بسیار در یک پوشش قرار می‌گیرد).

سیم مفتول استیل از تولیداتی است کاربردهای فراوان دارد. در هرجا که مقاومت زیاد در برابر حرارت، ضربه یا سایش ضرورت داشته باشد، از سیم مفتول استیل استفاده می‌شود.

از سیم مفتول استیل به دلیل برخورداری از خاصیت ضد خوردگی و اکسید شدن، می‌توان در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیز در سازه‌های آبی و تجهیزات دریایی و ساحلی استفاده کرد. همچنین در بسیاری از لوازم خانگی که که در آن‌ها نیاز به مقاومت در برابر آب است، کاربرد دارند.

توری استیل

توری استیل به تولیداتی از جنس استیل گفته می‌شود که حاصل بافته شدن سیم‌ها به صورت تاروپودی هستند.

این بافت‌ها می‌توانند مدل‌های متفاوتی داشته باشند که هریک کارایی مخصوص به خود را دارند. در هر صورت شبکه‌ای از سیم‌های استیل با ضخامت‌های گوناگون‌اند که ممکن است با استفاده از روش جوش نیز به هم متصل شوند.

توری استیل معمولا به عنوان وسیله‌ای برای غربال و فیلتر کردن در صنایع یا به عنوان حفاظ در جاهای گوناگون به کار می‌رود. با توجه به مقاومتی که در برابر عوامل محیط چون رطوبت، حرارت، اسیدها و … دارد، می‌تواند به خوبی دوام آورد.

اتصالات استیل

اتصالات بیشتر به حوزه لوله‌کشی مربوط است و نقشی مهم و حیاتی در صنعت ایفا می‌کند. در سیستم‌ها و مسیرهای لوله‌کشی نمی‌توان کار را مدام به صورت مستقیم انجام داد.

در واقع مسیرهای لوله پیچ‌و‌خم‌ها و گردش‌هایی دارند. علاوه بر آن در جاهایی لازم است مسیر چندشاخه شود یا قطر لوله تغییر کند.

برای پیاده‌سازی تمام این‌ها نیازمند اتصالات لوله هستیم. اتصالات استیل به دلیل برخورداری از برخی ویژگی‌ها بر بسیاری از جنس‌های دیگر ترجیح داده می‌شوند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به مقاومت در برابر رطوبت و حرارت و نیز رسوب اشاره کرد.

فولاد ترکیب چیست ؟

فولاد ترکیب، نوعی فولاد است که در آن عناصر دیگری به جز آهن و کربن به ترکیب آن اضافه شده‌اند. این عناصر ممکن است برای افزایش خواص فولاد مورد استفاده قرار گیرند، مانند افزودن کروم برای افزایش مقاومت در برابر زنگ زدگی یا نیکل برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی.

همچنین، علاوه بر عناصر فلزی، عناصر غیرفلزی نظیر سولفور و فسفور نیز ممکن است به ترکیب فولاد اضافه شوند.

 

Steel is an incredibly versatile metal, and there are currently around 3,500 grades of steel in existence, according to the World Steel Association (WSA). They differ from one another in many ways, such as the production methods used to create them, their composition and other treatments and processes used in their manufacturing

فولاد یک فلز فوق العاده همه کاره است و طبق انجمن جهانی فولاد (WSA) در حال حاضر حدود 3500 گرید فولاد وجود دارد. آنها از بسیاری جهات با یکدیگر متفاوت هستند، مانند روش های تولید مورد استفاده برای ایجاد آنها، ترکیب آنها و سایر درمان ها و فرآیندهای مورد استفاده در ساخت آنها.

شهر استیل واردکننده بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات استنلس استیل از برترین تولیدکنندگان استیل در سراسر جهان است.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت ورق استیل با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

02168559  0919754560

سخن پایانی

دانستیم فولاد چیست و چه جایگاهی در صنعت دارد. کاربرد فولاد در صنایع و زیرساخت‌ها غیرقابل انکار است و نمی‌توان جایگزینی برای این ماده یافت. از میان انواع فولاد مهم‌ترین آن‌ها فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل است که تولیدات گوناگون آن را به شما عزیزان معرفی کردیم.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “فولاد چیست و چه کاربردهایی در صنایع مختلف دارد ؟

 1. کیا گفت:

  سلام فولاد زنگ میزنه یا نه ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   فولاد با ترکیبات متفاوتی تولید می‌شود اگردر ترکیبات خود شامل حداقل ۱۰٪ کروم و مقادیر کمی از عناصر دیگر مانند نیکل، مولیبدن، تیتانیوم، وانادیوم و آلومینیوم در اینصورت دپار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود در غیر اینصورت زنگ میزند.

 2. دانیال گفت:

  ماده اصلی در صنعت فولاد چیست ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   ماده اصلی در صنعت فولاد، آهن است. فولاد یک آلیاژ آهن با کربن است که ترکیبی از آهن و کربن است، با غلظت کربن که معمولاً کمتر از ۲ درصد است (به ازای وزن). ترکیب کربن با آهن به وسیله فرآیندهای کشف و فرآوری فولاد به وجود می‌آید.

 3. بنی گفت:

  سلام چرا تو صنعت خودروسازی اینقدر از فولاد استفاده میشه ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   به این دلیل که فولاد قابلیت فرم دهی و جوشش پذیری و مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *