مقالات

ورق استیل مات چیست ؟

قیمت ورق استیل مات

قیمت ورق استیل مات مانند همه انواع ورق استیل باید به صورت روزانه استعلام شود. علت آن است که قیمت‌ها تحت تأثیر عوامل گوناگون نوسانات بسیاری دارند و مدام در حال تغییر هستند بنابراین نمی‌توان یک لیست ثابت برای آن‌ها ارائه داد.
البته پیش‌تر هم گفتیم که قیمت ورق استیل مات در بازار معمولا از سایر ورق‌های استیل ارزان‌تر است.

زیرا عملیات پرداخت کمتری روی آن صورت می‌گیرد بنابراین هزینه تولید و به تبع از آن قیمت نهایی محصول کمتر می‌شود.

 

برخی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت ورق استیل مات این موارد هستند:

 قیمت ماده اولیه: ورق استیل ساده ماده اولیه‌ای است که ورق استیل مات از آن ساخته می‌شود.

بنابراین تغییر قیمت استیل ساده می‌تواند بر قیمت ورق استیل مات تأثیر مستقیم داشته باشد.

 

هزینه عملیات پرداخت: فرایندهایی که روی ورق استیل صورت می‌گیرد تا مات و خاکستری شود، نیازمند مواد و تجهیزاتی است که هزینه‌های مربوط به آن‌ها بر روی قیمت نهایی محصول تأثیر می‌گذارد.

نوسانات بازار: میزان عرضه و تقاضا در بازار می‌تواند بر قیمت ورق استیل تأثیر داشته باشد. وقتی میزان تقاضا زیاد و عرضه کم باشد، یعنی کالا کمیاب شود، معمولا قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. برعکس، وقتی عرضه بیشتر از تقاضا باشد، قیمت کاهش می‌یابد.

 نرخ ارز: باید توجه داشت که استیل در کشورمان تولید نمی‌شود و محصولی وارداتی است. پس بسته به این‌که از کدام کشور وارد می‌شود و با چه ارزی خریداری می‌شود، قیمت آن متفاوت خواهد بود. نوسانات ارز و هزینه‌های واردات محصول و گمرک و ... همه می‌توانند در تعیین قیمت ورق استیل مات اثر داشته باشند.

ورق استیل مات یکی از انواع ورق استیل است که سطح آن خاکستری و مات است. بر اساس این ویژگی‌های ظاهری و نیز سایر ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی که دارد، می‌تواند کاربردهای گوناگون داشته باشد. در این مقاله با ماهیت ورق استیل مات، خواص، کاربردها و عوامل موثر بر قیمت آن آشنا خواهید شد. در ادامه با مجموعه شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل همراه باشید.

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با ضمانت صحت آلیاژ و کیفیت بالا و مناسب‌ترین قیمت در بازار استیل

برای دریافت مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت ورق استیل مات همین حالا تماس بگیرید.

66394726 – 66394734 – 09197545601

شهر استیل عرضه کننده با کیفیت‌ترین ورق استیل مات با ضمانت اصالت آلیاژ

جهت استعلام قیمت ورق استیل مات و ثبت سفارش تماس بگیرید.

ورق استیل مات چیست ؟

ورق استیل مات نوعی از ورق استیل است که سطحی زبر و مات دارد؛ به همین دلیل بازتاب نور از آن بسیار کم است. ورق استنلس استیل مات با عملیات فینیش سطح 2B تولید می‌شود. قیمت ورق استیل مات به این دلیل که پرداخت کمتری روی آن انجام می‌گیرد، ارزان‌تر از سایر ورق‌های استیل است.

در تولید ورق استنلس استیل مات ابتدا از نورد گرم استفاده می‌شود. سپس با استفاده از آنیل و اسیدشویی رنگ ورق به صورت خاکستری درمی‌آید. در نهایت با عملیات نورد سرد سطح ورق استیل خاکستری کاملا مات می‌شود. با انجام این فرایندها استیل سطحی پیدا می‌کند که بازتاب نور بسیار کمی دارد.

در واقع برخلاف استیل براق که نهایت درخشش و بازتاب نور را دارد و در عرصه‌های دکوراتیو به کار می‌آید، ورق استیل مات در جاهایی کاربرد دارد که نیاز به نمای زیبا و درخشان ظاهری نیست و یا مطلوب آن است که نور بازتاب چندانی نداشته باشد.

ورق استیل مات را می‌توان از گریدهای گوناگون استیل تولید کرد. بنابراین در بازار ورق استیل مات بگیر و نگیر وجود دارد. برخی کشورهای شرق آسیا و نیز آفریقای جنوبی نیز تولید کننده آن هستند. این محصول معمولا به صورت رول تولید می‌شود و سپس به ابعاد دلخواه بسته به کاربرد برش می‌یابد.

انواع ورق استیل مات

با توجه به این‌که ورق استیل مات می‌تواند از گریدهای گوناگون تولید شود، می‌توان آن را بر این مبنا به دو دسته تقسیم کرد:

ورق استیل مات بگیر

ورق استیل مات با خاصیت مغناطیسی که از انجام عملیات روی سطح ورق‌های گرید 400 یا  استیل بگیر به دست می‌آید.
-

ورق استیل مات نگیر

ورق‌های استیل مات که خاصیت مغناطیسی ندارند زیرا فرایند مات و خاکستری‌ کردن بر روی استیلی انجام شده که از گرید 300 و اصطلاحا استیل نگیر است. یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین انواع ورق استیل مات، گرید 304 است. انواع ورق استیل مات را می‌توان بر اساس ابعاد یا ضخامت و دیگر ویژگی‌های آلیاژی یا ظاهری نیز دسته‌بندی کرد.

مثلا ورق‌هایی با ابعاد 100در200 سانتی‌متر، 125 در 250 سانتی‌متر یا 122 در 244 سانتی‌متر در بازار موجود است و به فروش می‌رسد. ابعاد یکی از عواملی است که بر قیمت ورق استیل مات تأثیرگذار است.

شهر استیل عرضه کننده انواع ورق های استنلس استیل برای مشاهده بیشتر کلیک کنید: ورق استیل

برای دریافت مشاوره، استعلام قیمت ورق استیل مات ضد زنگ و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

  0216855909197545601

ویژگی های ورق استیل مات

قیمت ورق استیل مات

خواص ورق استیل مات شامل سه دسته خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است اما همان‌طور که از نامش پیداست، خواص فیزیکی ان اهمیت بیشتری دارند.

کیفیت ظاهری ورق استیل مات این‌گونه است که با استفاده از عملیات نورد اولیه گرم، سپس آنیل و اسیدشویی و در نهایت نورد سرد به رنگ خاکستری و مات درمی‌آید. این ورق می‌تواند ضخامت‌های گوناگون داشته باشد و در ابعاد مختلفی استفاده شود.

کاربرد ورق استیل مات بر اساس این ویژگی‌های ظاهری در هرجایی که نیاز است تا آلودگی‌ها به چشم نیایند مطرح می‌شود.
اگر بخواهیم به خواص شیمیایی این ورق بپردازیم، نخست باید به آلیاژ آن اشاره کنیم. استیل مات از گروه آلیاژی آهن-کربن-کروم است. البته این سه، عناصر عمده و مهم آن هستند.

 

قیمت ورق استیل مات

ترکیب ورق استیل مات با مولبیدن، نیکل، منگنز و ... تکمیل می‌شود. درصد کروم در استیل مات می‌تواند از حدود 11 تا 18 درصد باشد. بیشترین میزان کروم در ورق استیل مات نگیر گرید 304 وجود دارد و سبب مقاومت بالای آن می‌شود.

قیمت ورق استیل مات بیشتر به دلیل ارزش کروم و نیکل موجود در آن است. و اما از خواص فیزیکی استیل مات باید به مقاومت نسبت به خوردگی و اکسیداسیون اشاره کرد که مربوط به کروم موجود در آن است. با عملیاتی که روی ورق برای خاکستری و مات کردن انجام می‌شود، سطح آن به خوردگی مقاوم‌تر خواهد شد.

ورق استیل مات بگیر که با انجام فرایند روی استیل‌های گرید 400 به دست می‌آید، دارای خاصیت مغناطیسی است.

در رابطه با این مقاله پیشنهاد می‌شود مطلب انواع ورق استیل بر اساس ویژگی را مطالعه فرمایید. در این مقاله انواع ورق های استیل بر اساس ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی معرفی شده‌اند.

کاربرد ورق استیل مات

ورق استیل مات چیست

ورق استیل مات کاربردهای فراوان و متنوعی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 •  تجهیزات فرآوری مواد شیمیایی و دارویی
 •  تولید تجهیزات لباس‌شویی و خشک‌شویی
 •  تولید انواع یخچال‌های صنعتی و تجهیزات تبریدی
 •  ساخت لوازم لوله کشی
 •  ساخت اجاق‌گاز
 •  ساخت تابلوهای دکوراتیو
 •  صفحات خورشیدی
 •  ساخت غلتک‌های کاربردی در صنعت کاغذسازی
 •  تولید تجیهزات مربوط به فاضلاب

عموماً ورق استیل مات گران‌تر از ورق استیل براق است زیرا فرآیند تولید آن پیچیده‌تر و نیازمند تجهیزات و فناوری بیشتری است. همچنین، ورق استیل مات بیشتر در بخش‌هایی مانند صنایع خودروسازی، صنایع هواپیمایی و صنایع نظامی کاربرد دارد که نیاز به کیفیت و دقت بالا دارند، بنابراین قیمت آن بیشتر است.

پرکاربردترین گریدهای ورق استیل مات

پرکاربردترین گریدهای ورق استیل مات عبارتند از:

استیل مات 304

یک نوع ورق استیل است که سطح آن مات شده است. سطح مات به معنای داشتن ترکیبی از خشک و خاموش بودن است. استیل 304 دارای خصوصیات ضد زنگ، مقاوم در برابر خوردگی و بازتاب نور کمتری نسبت به سطح براق دارد.

ورق استیل مات 316

همانند ورق استیل 304 مات، سطح آن نیز مات شده است. اما با تفاوت در ترکیب شیمیایی، این نوع ورق استیل دارای خصوصیات بهبود یافته‌ای در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی است. همچنین، ورق استیل 316 مات مناسب برای کاربردهای در بسترهای حاوی آب شور (مانند در سواحل) و در صنایع شیرآلات، پالپ و کاغذ، صنعت شيميايي، صادرات به كشورهاي حاشيه جنوب خزانه‌دار (خليج فارس) و ... است.

استیل مات 430

نیز یک نوع ورق استیل با سطح مات است. اما در مقایسه با ورق‌های استیل 304 و 316، این نوع ورق دارای خصوصیات کمتری در مقابل خوردگی و زنگ‌زدگی است. از این رو، ورق استیل 430 معمولاً در کاربردهای کمتر از دست آب شور و در صنایع مانند صنعت غذا، تجهيزات آشپزخانه، تجهيزات پزشكي، صنايع الكترونيك، صنايع خودروسازي و ... استفاده می‌شود.

خرید ورق استیل مات

برای خرید ورق استیل مات باید به این نکات توجه داشته باشید:

1. چه کاربردی از ورق استیل مات مد نظر است؟

گفتیم که ورق استیل مات کاربردهای متنوعی دارد. هر فضایی می‌تواند از نظر دما، تنش، خورندگی، رطوبت و شرایط اکسیداسیون متفاوت باشد. بنابراین باید گریدی از آن انتخاب شود که دوام مورد نیاز را در شرایط آن فضا داشته باشد.

2. چه مقدار و ابعادی از ورق استیل مات مورد نیاز است؟

هنگام خرید استیل مات باید به ابعاد، وزن و ضخامت‌های گوناگون آن توجه کنیم و مطابق با نیاز ورق مناسبی را انتخاب کنیم.

3. قیمت ورق استیل مات در چه وضعیتی است؟

گاهی قیمت‌ها تحت تأثیر حباب و کاذب است. اگر کمی صبر کنید تا از نوسانات بازار کم شود، شاید بتوانید ورق استیل را با قیمت مناسب‌تر و حقیقی‌تری بخرید.

4. خرید را از چه مرکزی انجام می‌دهید؟

ممکن است برخی نمونه‌های تقلبی یا غیراستاندارد در بازار وجود داشته باشد. اگر جنسی بخرید که پس از مدتی خواص خود را از دست بدهد یا مقاومت‌های لازم را در برابر حرارت، زنگ‌زدگی، خوردگی و ... نداشته باشد، ممکن است آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر در پی داشته باشد. خرید ورق استیل مات را از فروشگاه شهر استیل انجام دهید تا از کیفیت آن مطمئن باشید.

 

 

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل ضد زنگ است. ارائه قیمت، مشاوره خرید محصولات استیل، ارسال بار به تمامی نقاط ایران و کشورهای همسایه، خدمات برش و خدمات آزمایشگاهی از جمله خدمات شهر استیل می‌باشد.

برای دریافت مشاوره، استعلام قیمت ورق استیل مات ضد زنگ و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

  0216855909197545601

این نکته را در نظربگیرید که برای خرید ورق استیل مات باید به استانداردهای معتبر و مناسبی مانند AISI، ASTM و EN توجه کنید. برای خرید ورق استیل مات باید اندازه و ضخامت مناسب را براساس نیاز صنعتی خود انتخاب کنید تا بیشترین بازده را بدست آورید. برای استعلام قیمت ورق استیل مات و دریافت مشاوره رایگان خرید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان شهر استیل تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

6 دیدگاه در “ورق استیل مات چیست ؟

 1. علیرضا گفت:

  سلام ورق استیل مات سری بگیر بهتره یا نگیر ؟

  1. ایران وودمارت گفت:

   سلام و عرض ادب

   کاربردشون و اینکه برای چه کاری نیاز دارید بستگی داره با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا شما رو راهنمایی کنند.

 2. مودب پور گفت:

  قیمت ورق استیل مات از بقیه ورق ها چرا بیشتره ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   یمت ورق استیل مات از بقیه ورق ها بیشتر است به دلایل زیر:

   1. فرآیند تولید: ورق استیل مات با استفاده از تکنولوژی خاصی تولید می‌شود که باعث افزایش هزینه تولید آن می‌شود. این فرآیند شامل سنگ زنی و پالاپ کردن سطح ورق است که نتیجه آن یک سطح مات و زبر در نتیجه دارد.

   2. جذب نور: سطح مات و روکش خاص ورق استیل مات باعث جذب نور بیشتر در مقایسه با سایر ورق ها می‌شود. این خاصیت منجر به افزایش قابل روئیت بودن خطوط، لکه‌ها و علائم روانکار شده روی سطح است.

   3. ظاهر زبر: سطح مات و روکش خاص ورق استیل مات باعث کم شدن اثر انعکاس نور روانکار شده روسطح شده، در نتيجه يك پديده يكساني در كل سطح ورق ايجاد مي‌شود. این ظاهر زبر و مات باعث پنهان شدن خطوط و لکه‌های روی سطح استیل می‌شود.

   به طور کلی، قیمت بالاتر ورق استیل مات نتیجه تولید چندین عامل فوق است که باعث افزایش هزینه تولید، جذابیت بالاتر در بازار و استفاده در صنایع خاص شده است.

 3. ستاری گفت:

  ورق استیل مات برای دکوراسیون داخلی بهتر ه یا براق؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   هر دو ورق مناسب دکوراسیون و معماری هستند اما در جاهای پر تردد ورق استیل براق زود مستهلک می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *