مقالات

گوگرد چیست و چه کاربردِی دارد

گوگرد چیست

دانستن اینکه گوگرد چیست و چه کاربردی دارد می‌تواند به ما در بسیاری از موقعیت‌ها کمک کند؛ گوگرد یک عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نماد S و عدد اتمی ۱۶ قرار دارد. گوگرد در واقع یک فلز نیست، بلکه یک نیمه فلز است. گوگرد دارای خواص شیمیایی منحصر به فردی است که آن را به یک ماده مفید در بسیاری از محصولات از جمله کودها، داروها، لاستیک، نگهدارنده‌ها و فولاد تبدیل می کند.

در ابتدا باید به سراغ مفهوم گوگرد برویم و همچنین با فرمول آن آشنا شویم، در ادامه با شهر استیل وارد کننده انواع محصولات استنلس استیل و ورق های استیل ضد زنگ با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت بازار همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به مفاهم زیر بپردازیم:

گوگرد چیست؟

گوگرد یک عنصر غیرفلزی است و در پوسته زمین به وفور یافت شده و اشکال مختلفی (مانند سولفات و سولفید) دارد. گوگرد معمولاً به رنگ زرد است و بوی مشخصی دارد که اغلب شبیه تخم مرغ‌های فاسد شده توصیف می‌شود. به دلیل قابل اشتعال بودن، یکی از خواص آن در طول تاریخ، تولید باروت و کبریت بوده است.

گوگرد یک عنصر ضروری برای همه موجودات زنده است؛ زیرا جزء بسیاری از مولکول‌های زیستی مهم از جمله اسیدهای آمینه مانند سیستئین و متیونین و همچنین ویتامین‌هایی مانند بیوتین و تیامین است.

گوگرد همچنین در مصارف صنعتی مختلفی از جمله تولید کود، رنگ، لاستیک و اسید سولفوریک که یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی صنعتی در جهان است، استفاده می‌شود.

در رابطه با این مطلب پیشنهاد می‌شود مقاله عناصر تشکیل دهنده استیل را مطالعه نمایید.

مشخصات عنصر گوگرد

بعضی از ویژگی‌های عنصر گوگرد عبارتند از:

 • نام عنصر: گوگرد ( sulfur )
 • عدد اتمی: 16
 • جرم اتمی: ۳۲.۰۶ گرم بر مول
 • نماد شیمیایی: s
 • گروه در جدول تناوبی: 16
 • دوره در جدول تناوبی: 3
 • فلز/غیرفلز: نا فلز
 • رنگ: گوگرد در حالت خام دارای رنگ زرد مایل به سبز است

گوگرد بوی خاص و شناخته شده‌ای دارد که معمولاً به عنوان بوی تخم‌مرغِ سپیده پس از سوخت و ساز استفاده می‌شود. این عنصر در دمای اتاق به صورت جامد و بلورین وجود دارد. اما با افزایش دما، گوگرد قابل ذوب شدن است و به صورت مایع تغییر حالت می‌دهد.

نکته مهم: خوردن گوگرد بسیار خطرناک است و منجر به آسیب‌های جدی می‌شود. گوگرد در صورت تماس با پوست، ممکن است باعث تحریک، التهاب و حساسیت شود. همچنین در صورت استنشاق بخارات گوگرد، ممکن است علائمی مانند سردرد، تهوع و تهوع را ایجاد کند.

فرمول شیمیایی گوگرد چیست

فرمول شیمیایی گوگرد S است که نماد عنصری آن نیز است. گوگرد یک عنصر شیمیایی با عدد اتمی 16 است و به اشکال مختلف از جمله سولفات، سولفید و گوگرد عنصری یافت می‌شود. جرم اتمی گوگرد ۳۲.۰۶ گرم بر مول است.

این عنصر به صورت جامد کریستالی زرد رنگ با بویی مشخص است، در حالی که سولفات‌ها و سولفیدها ترکیباتی حاوی گوگرد متصل به عناصر دیگر (مانند اکسیژن، هیدروژن یا فلزات) هستند. فرمول شیمیایی یک سولفات یا سولفید به ترکیب خاص مورد نظر بستگی دارد.

 

خواص گوگرد چیست

خواص گوگرد چیست؟

از جمله خواص گوگرد که باعث کارایی این عنصر در صنایع مختلف شده است می‌توان موارد زیر را نام برد :

 1.  عنصر گوگرد در دمای معمول به صورت جامد است و دارای رنگ زرد به سبز روشن می‌باشد.
 2.  این عنصر در دمای بالا به صورت مایع می‌شود و در دمای بسیار بالا به صورت گازی تبدیل می‌شود.
 3.  گوگرد در شرایط هوایی طبیعی به صورت غیرفلزی عمل می‌کند.
 4.  گوگرد ( S ) دارای خواص ضدعفونی‌کننده است و در تولید بسیاری از محصولات ضدعفونی‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 5.  گوگرد به عنوان یک عنصر پایه‌ای در ساختار زندگی از جمله پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک استفاده می‌شود.
 6.  عنصر گوگرد در صنعت به عنوان یک ماده‌ی مفید در تولید کائولن، کائولینیت، سولفات آهن و سولفات منیزیم استفاده می‌شود.
 7.  گوگرد در برخی شرایط می‌تواند سمی باشد و برای حفظ سلامتی باید از مصرف آن به میزان مناسب اطمینان حاصل شود.

کاربرد گوگرد در استیل

گوگرد به طور کلی به عنوان یک ناخالصی در استیل ضد زنگ در نظر گرفته می‌شود؛ چرا که گوگرد می‌تواند تاثیراتی را در خواص استیل ضد زنگ، از جمله کاهش شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی داشته باشد.

با این حال، در بعضی از موارد مقادیر کمی گوگرد ممکن است عمداً برای اهداف خاصی به فولاد ضد زنگ اضافه شود. اهدافی مانند:

ماشین‌کاری:

مانند سایر انواع فولاد، افزودن مقادیر کمی گوگرد می‌تواند قابلیت ماشین‌کاری استیل ضد زنگ را بهبود بخشد.

برش و شکل دهی آسان‌تر:

برخی از انواع استیل، مانند گرید 303، به گونه ای ساخته شده اند که قابلیت ماشینکاری بهتری داشته باشند و حاوی مقدار بالاتری گوگرد (تا 0.15٪) باشند.

این عمل باعث ایجاد استیل ضد زنگ می‌شود که برش و شکل دهی آن آسان‌تر است.

مقاومت در برابر اسید سولفوریک:

در موارد نادر، ممکن است مقادیر کمی گوگرد به فولاد ضد زنگ اضافه شود تا مقاومت آن در برابر خوردگی اسید سولفوریک بهبود یابد.

به طور کلی، گوگرد عنصر مطلوبی در استیل ضد زنگ نیست، اما ممکن است مقادیر کمی گوگرد، برای اهداف خاص مانند بهبود ماشین‌کاری یا مقاومت در برابر خوردگی در محیط‌های خاص، به آن اضافه شود.

 

کاربرد گوگرد در استیل

جوش پذیری:

گوگرد اثرات منفی بر جوش پذیری استیل نیز دارد. درصد استفاده بالای گوگرد باعث ایجاد تخلخل و ترک در ناحیه جوش و منجر به ایجاد جوش‌هایی ضعیف‌تر و شکننده‌تر می شود.

شکنندگی:

استفاده بیش از حد از گوگرد اثراتی منفی بر خواص مکانیکی استیل نیز دارد. درصد بالای گوگرد می‌تواند منجر به تشکیل آخال‌های سولفید آهن شود که شکل پذیری فولاد را کاهش می‌دهد، آن را شکننده‌تر می‌کند و شانس ترک خوردن آن را بالاتر می‌برد.

به طور کلی، استفاده از گوگرد در فولاد یک عمل متعادل کننده ظریف بین بهبود قابلیت ماشینکاری و اجتناب از اثرات منفی بر خواص مکانیکی و جوش پذیری است.

گوگرد در کدام استیل‌های ضد زنگ استفاده شده است؟

کاربرد گوگرد در استیل ضد زنگ، در ورق‌های زیر مشهودتر است:

کاربرد گوگرد در صنایع دیگر

گوگرد دارای کاربردهای مهم بسیاری در صنایع و مصارف مختلف است. در اینجا برخی از رایج‌ترین کاربردهای گوگرد آورده شده است:

کودها:

گوگرد ترکیب اصلی بسیاری از کودها، به ویژه کودهای مورد استفاده در کشاورزی است. این کودها به رشد گیاه و افزایش عملکرد محصول کمک می‌کنند.

گوگرد چیست

تولید مواد شیمیایی:

اسید سولفوریک یکی از پرمصرف‌ترین مواد شیمیایی صنعتی در جهان است که از گوگرد تولید می‌شود. گوگرد همچنین در تولید مواد شیمیایی دیگر مانند دی اکسید گوگرد، دی سولفید کربن و سولفید هیدروژن استفاده می‌شود.

پالایش نفت:

گوگرد اغلب در نفت خام یافت می‌شود و باید در طی فرآیند پالایش حذف شود. این فرآیند معمولاً با استفاده از فرآیندی به نام «گوگردزدایی» انجام می‌شود.

Sulfur is used in the vulcanisation of black rubber, as a fungicide and in black gunpowder. Most sulfur is, however, used in the production of sulfuric acid, which is perhaps the most important chemical manufactured by western civilisations. The most important of sulfuric acid’s many uses is in the manufacture of phosphoric acid, to make phosphates for fertilisers

گوگرد در ولکانیزه کردن لاستیک سیاه، به عنوان قارچ کش و در باروت سیاه استفاده می شود. با این حال، بیشتر گوگرد در تولید اسید سولفوریک استفاده می شود که شاید مهم ترین ماده شیمیایی تولید شده توسط تمدن های غربی باشد. مهمترین کاربردهای اسید سولفوریک در ساخت اسید فسفریک برای ساخت فسفات برای کودها است.

داروها:

گوگرد عنصری کلیدی در بسیاری از داروهاست، به ویژه داروهایی که برای درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه، پسوریازیس و اگزما استفاده می‌شوند.

نگهدارنده‌های غذا:

دی اکسید گوگرد به عنوان نگهدارنده در بسیاری از غذاها، به ویژه میوه‌های خشک و سبزیجات استفاده می‌شود.

آفت کش‌ها:

گوگرد به عنوان یک ماده فعال در بسیاری از آفت کش‌ها و حشره کش‌ها استفاده می‌شود.

تولید لاستیک:

در ولکانیزه کردن لاستیک از گوگرد استفاده می‌شود که باعث استحکام و دوام بیشتر آن می‌شود.

باتری‌ها:

در برخی از انواع باتری‌ها از جمله باتری‌های سرب اسید از گوگرد استفاده می‌شود. به طور کلی گوگرد عنصری همه کاره و مهم است که کاربردهای گسترده ای در صنایع و زمینه‌های مختلف دارد.

در رابطه با این مطلب توصیه می‌شود مقاله منگنز چیست را مطالعه نمایید و با یکی دیگر از عناصر سازنده استنلس استیل به طور کامل آشنا شوید.

نتیجه گیری

حالا که متوجه شدیم گوگرد چیست، می‌دانیم گوگرد یک عنصر شیمیایی همه کاره است که در کاربردهای مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. خواص شیمیایی منحصر به فرد، آن را به یک عنصر ارزشمند در بسیاری از محصولات، از کودها و داروها گرفته تا لاستیک و فولاد تبدیل کرده است.

 

فروشگاه شهر استیل عرضه کننده انواع ورق‌های استیل ضد زنگ صنعتی و دکوراتیو با بهترین قیمت بازار و ارائه ضمانت اصالت آلیاژ است. برای دریافت مشاوره رایگان خرید و  استعلام قیمت استیل از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان شهر استیل تماس حاصل فرمایید.

0216855909197545601

 

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که گوگرد می تواند اثرات مثبت و منفی داشته باشد و استفاده از آن در کاربردهای مختلف نیازمند بررسی دقیق است. افزودن مقادیر کمی گوگرد می تواند ماشینکاری فولاد را بهبود بخشد و مقاومت فولاد ضد زنگ را در برابر انواع خاصی از خوردگی افزایش دهد.

با این حال، مقادیر بیش از حد گوگرد می تواند شکل پذیری و جوش پذیری فولاد را کاهش دهد. به طور خلاصه، مزایا و معایب گوگرد باید در هر مورد استفاده خاص به دقت سنجیده شود تا مزایای بالقوه آن به حداکثر برسد و اثرات منفی آن به حداقل برسد. اگر سوالی درباره خواص گوگرد یا کاربرد گوگرد در استیل دارید می‌توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. گوگرد چیست و چه کاربردی دارد سوالی بود که به طور کامل در این مطلب ارائه شد. امیدواریم از مطالعه آن لذت برده باشید.

بازگشت به لیست

12 دیدگاه در “گوگرد چیست و چه کاربردِی دارد

 1. مهلا گفت:

  گوگرد زرد چیست

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   گوگرد زرد یک ترکیب شیمیایی است که شامل گوگرد و فلز روی است. این ترکیب به صورت پودر زرد رنگ و بی‌بو است. گوگرد زرد در صنایع مختلف مانند رنگسازی، پلاستیک، لاستیک، نساجی و صابون سازی استفاده می‌شود. همچنین، به عنوان یک حفاظت کننده از خوردگی در فلزات نقش دارد.

 2. آرش گفت:

  خیلی کامل توضیح دادید ممنون

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   ممنون از حسن توجه شما.

 3. حق شناس گفت:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم
  تفاوت سولفور و گوگرد چیه ؟ مگه جفتشومن یکی نیستن ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   سولفور و گوگرد در واقع دو نام مختلف برای یک عنصر شیمیایی هستند. عنصر شیمیایی مورد نظر، عنصر شماره 16 در جدول تناوبی است و با نماد S نشان داده می‌شود. تفاوت بین سولفور و گوگرد در واقع در استفاده از این دو نام است. سولفور به طور عمومی به عنصر خالص اشاره دارد، در حالی که گوگرد به ترکیبات شیمیایی که حاوی سولفور هستند، اشاره می‌کند.
   سولفور و گوگرد در واقع به یک عنصر شیمیایی اشاره دارند، اما تفاوت آنها در استفاده و کاربردهای مختلف است.

 4. مهدیس گفت:

  عدد جرمی گوگرد چجوری بدست میاد ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   برای محاسبهٔ جرم مولی گوگرد می‌توان از جدول تناوبی عناصر استفاده کرده و حاصل را به گرم بر مول تبدیل کرد. به طور معمول، عدد جرمی گوگرد برابر با ۳۲.۰۷ گرم بر مول می‌باشد.

 5. سهامی گفت:

  گوگرد اشتعال زاست ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   بله، گوگرد اشتعال‌زاست و در صورت تماس با آتش، قابل اشتعال است. به همین دلیل، باید از مواد شیمیایی حاوی گوگرد در نزدیکی منابع آتش و گرما دوری کرد و با احتیاط بسیار بالا با آن‌ها کار کرد.

 6. مهیار گفت:

  سلام گوگرد چه تاثیری تو ساخت فولاد داره؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   فولادی که از مقدار زیادی گوگرد تهیه شده باشد، در حین جوشکاری دچار ترک گرم نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *