مقالات

ورق استیل ضد اسید چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق استیل ضد اسید چیست

اگر قرار باشد یکی از پرکاربردترین مواد اولیه صنایع را نام ببریم، باید ورق استیل ضد اسید یا همان استیل 316 را در اولویت های این لیست قرار دهیم. استیل و یا فولاد ضد زنگ یکی از آلیاژ های آهن است که مقاومت بالایی از خود در مقابل خوردگی و زدگی نشان می دهد. در اثر واکنش ورق های استیل با اسید، لایه ای به اصطلاح ترد و قهوه ای روی استیل ایجاد خواهد شد.

ترد شدن استیل باعث می شود مقاومت فلز استیل در مقابل خوردگی در سازه کاهش پیدا کند؛ به همین دلیل تولید و کاربرد ورق استیل ضد اسید یا گرید دریایی که بنام فولاد ضدزنگ جراحی نیز شناخته می شود اهمیت بالایی دارد. در این مقاله با فروشگاه شهر استیل همراه باشید تا با این ورق پرکاربرد بیشتر آشنا شوید.

تفاوت استیل و استیل ضد اسید

برای این که ورق استیل معمولی را به استیل ضد اسید تبدیل کنیم باید علاوه بر کروم و نیکل، مقادیر مشخصی مولیبدن به آهن بیفزاییم.

یکی دیگر از مواردی که تفاوت میان ورق استیل و استیل ضد اسید را بیان می کند، میزان درصد کروم در ترکیبات آن است. استیل معمولی 10.5 درصد کروم دارد. این در حالی است که استیل ضد اسید دارای 18 درصد کروم می باشد. لذا قیمت ورق استیل با بها و هزینه استیل ضد اسید نیز متفاوت است.

بطور کلی استیل های ضد اسید به دلیل آن که در ترکیب خود آلیاژی از کروم، نیکل و مولبیدن دارند، امکان اکسید و ترکیب شدن با مولکول های اکسیژن اسید را ندارند.

مشخصات فنی ورق استیل ضد اسید

در ادامه با مشخصات فنی و در واقع خواص مکانیکی این ورق به طور کامل آشنا می شوید.

گرید حداقل استحکام کششی (MPa) حداقل استحکام تسلیم (MPa)

حداقل ازدیاد طول یا الانگیشن

(% در 50 میلیمتر)

سختی
راکول بی (HRB) برینل (HB)
ورق استیل 316 515 205 40 95 217
316L 485 170 40 95 217
304H 515 205 40 95 217

لازم است که در مورد جدول بالا توضیحاتی را ارائه کنیم تا بهتر بتوانید با استیل ضداسید آشنا شوید. استحکام کششی برابر است با میزان تنشی که یک ماده بدون اینکه دچار گسیختگی شود، تحمل می کند. استحکام تسلیم نیز، با تنشی که در آن تغییر شکل ماده شروع می شود برابر است.

طبق جدول بالا این تنها استحکام کششی و تسلیم گرید استیل ضد اسید 316L است که نسبت به ورق استیل 316 و 316H کمتر می باشد. دلیل این تفاوت نیز چیزی جز میزان درصد کم تر کربن در ترکیب شیمیایی آن نیست.

طبق یک قاعده کلی در این خصوص، هر چه درصد کربن در یک آلیاژ کمتر باشد، میزان استحکام تسلیم آن در دمای اتاق کمتر خواهد بود. این موضوع در خصوص استحکام کششی نیز صدق می‌کند.

 

ورق استیل ضد اسید چیست

ترکیبات ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید، در سه نوع 316، 304h و 316 L وجود دارد که ترکیبات هر کدام را در جدول زیر به طور کامل و مشخص مشاهده می‌کنید. ورق استیل ضد اسید 316L نوع کم کربن‌تر ورق استیل 316 است. این استیل، حداکثر 0.030 درصد کربن را در ترکیب شیمیایی خود جای داده است و مقاومت بالا و خوبی در برابر پدیده حساسیت از خود نشان می‌دهد.

همین امر باعث شده است که در زمان جوشکاری قطعات سنگین با ضخامت بالا، استفاده از این آلیاژ گزینه بسیار خوبی به حساب بیاید.

بعضی از انواع ورق استیل ضد اسید وجود دارند که نیتروژن وظیفه تقویت آن ها را بر عهده دارند و تحت عناوین 316N و 316LN شناخته می‌شود.

گرید/عناصر آلیاژی

ورق استیل 316

304H

316L

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

حداقل

حداکثر

کربن

0.08 0.030 0.04 0.10

کروم

16.0

18.0 16.0 18.0 16.0 18.0

نیکل

10.0

14.0 10.0 14.0 10.0 14.0

نیتروژن

0.10 0.10

منگنز

2.0 2.0 2.0

سیلیسیوم

0.75 0.75 0.75

فسفر

0.045 0.045 0.045

گوگرد

0.030 0.030 0.030

مهمترین ویژگی های ورق استیل ضد اسید

برای برشمردن و در نظر گرفتن همه ویژگی های ورق استیل 316 بایستی لیست بالا بلندی را در اختیار شما قرار دهیم. اما در این مقاله قصد داریم که شما را با مهم ترین ویژگی های این آلیاژ آشنا کنیم.

مهمترین ویژگی های این ورق ها عبارتند از مقاومت به خوردگی و مقاومت به حرارت! در خصوص ویژگی مقاومت به خوردگی، ورق های استیل 316 و 316L از این نظر هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند.

این دو نوع ورق استیل، در مقابل اکثر شرایط مختلف جوی و البته محیط های تهاجمی نسبت به گرید 304، مقاومت بیشتری را از خود نشان می دهند.

این نکته را باید یاد آور شد که ورق استیل 316 که با نام ” ورق دریایی ” نیز از آن یاد می شود، به طور کامل در مقابل آب دریا مقاوم نیست. ورق استیل ضد اسید 316، در اثر چسبیدن رسوبات عدم اکسیژنه شدن ورقه دچار خوردگی می شوند.

استیل ضد اسید

در خصوص مقاومت در برابر حرارت، این ورق در کارکرد و سرویس های مداوم تا 925 درجه سانتی گراد و در کارکرد و سرویس های متناوب تا 870 درجه سانتی گراد از خود مقاومت نشان می دهد. این مقاومت در برابر اکسیداسیون و پوسته شدن می باشد.

توجه داشته باشید که اگر به دنبال یک گزینه بهتر در بین گرید های استیل 316 هستید، بایستی بگوییم که بهتر است از گرید 316Ti استفاده کنید. گرید 316Ti با تیتانیوم تثبیت شده و می تواند یک انتخاب ایده آل تر باشد.

Acid-proof stainless steel has even greater resistance to corrosion than stainless steel. The steel gains its properties through various alloys, including chrome, nickel, manganese, titanium, niobium and molybdenum.

کاربرد ورق استیل ضد اسید در صنایع

حال نوبت به آن رسیده است که به کاربرد ورق استیل ضد اسید نیز بپردازیم. یکی از نام های این آلیاژ مقاوم، گرید دریایی است. این بدان معناست که یکی از کاربرد های آن استفاده در مناطقی است که در معرض اتمسفر دریا قرار دارند.

برای مثال سازه و نرده بان های دریایی را از این جنس استیل می سازند. با توجه به آن که این ورق کاملا ضد اسید است، می تواند در ساخت تجهیزات تولید، ظروف نگهداری و پر کردن مایعاتی مثل آب میوه ها از آن استفاده کرد. یکی دیگر از کاربرد های آن استفاده در بحث ساختمان سازی است.

گفتنی است که از این ورقه ها در ساخت تجهیزات پتروشیمی، مبدل های حرارتی و ایمپلنت های پزشکی نیز استفاده می شود.

 

قیمت ورق استیل ضد اسید

عوامل موثر بر قیمت ورق استیل ضد اسید عبارتند از:

1. نوع استیل: وجود انواع مختلف استیل ضد اسید با ترکیبات شیمیایی متفاوت، می‌تواند به قیمت تاثیر بگذارد. به طور کلی، استیل های با درصدهای بالاتر کروم و نیکل دارای خاصیت ضد اسید بالاتر هستند و قابل استفاده در شرایط سخت تر هستند، اما هزینه بالاتری نسبت به استیل های با درصدهای پایین‌تر دارند.

2. ضخامت ورق: ضخامت ورق استیل ضد اسید نقش مهمی در قابلیت مقاومت در برابر اثرات شیمیایی دارد. وجود لایه‌های باريك‌ تروكسيده كروم روي سطح استيل باعث می‌شود كه جذب يون‌های فعال در سطح كاهش يابد. لذا، وجود لایه‌های پاسيو شده روی سطح استيل به عنوان يك لايه محافظ در برابر اثرات شیمیایی عمل می‌كند.

3. ابعاد و اندازه ورق: ابعاد و اندازه ورق استیل ضد اسید نیز می‌تواند به قیمت تاثیر بگذارد. ورق های بزرگتر و با ضخامت بالاتر معمولاً قیمت بالاتری دارند.

4. روش تولید: روش تولید و فرآیندهای استفاده شده در ساخت ورق استیل ضد اسید نیز می‌تواند به قیمت تاثیر بگذارد. روش های پاسخگو به استانداردهای کیفیت بالاتر، معمولاً هزینه بالاتری دارند.

5. بازار عرضه و تقاضا: عوامل بازار مانند عرضه و تقاضا نیز ممکن است قیمت را تحت تاثیر قرار دهند. در صورت کمبود عروض یا افزایش تقاضا، قیمت ممکن است افزایش یابد.

 

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل به ویژه انواع ورق استیل با بهترین کیفیت، مناسب‌ترین قیمت و ارائه ضمانت اصالت آلیاژ است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، استعلام  قیمت و خرید انواع ورق استنلس استیل و مشاوره رایگان از طریق شماره‌های درج شده با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

02168559 09197545601

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم مباحث مهم و ضروری را در خصوص ورق استیل ضد اسید، برای شما شرح دهیم. طبق آنچه بیان شد این آلیاژ که با نام گرید دریایی نیز شناخته می شود، دارای گرید های دیگری نیز هست که مقاوم ترین آن گرید تیتانیوم به شمار می رود.

دقت داشته باشید که قیمت ورق استیل ضد اسید با توجه به نوسانات بازار ثابت نیست. در فروشگاه شهر استیل قیمت ورق استیل ضد اسید روزانه استعلام می‌شود و نمی توان در حال حاضر قیمت ورق استیل ضد اسید را بصورت دقیق تعیین کرد. در پایان امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “ورق استیل ضد اسید چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. محمد حسین گفت:

  سلام در چه دمایی می توان از ورق استیل ضد اسید استفاده کرد؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   ورق استیل ضد اسید در محدوده دمای از منفی 150 تا مثبت 950 درجه سانتی گراد عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *