مقالات

تفاوت پانچ استیل با توری استیل چیست؟

ورق پانچ استیل و توری استیل از جمله محصولات استنلس استیل پرکاربرد در صنعت هستند که تفاوت‌هایی با یکدیگر در نوع کاربرد و مصرف دارند. تفاوت پانچ استیل و توری استیل چیست؟ هر کدام چه کاربردی دارند و در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند؟ روش تولید پانچ استیل و توری استیل چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟ برای پاسخ به این پرسش ها با ما در این مطلب همراه شوید.

فروشگاه شهر استیل عرضه‌کننده بهترین محصولات استنلس استیل بابالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت همراه با ارائه ضمانت اصالت شما را تا پایان این مطلب همراهی می‌کند.

تفاوت توری استیل با پانچ استیل

برای شناخت و درک درست تفاوت پانچ استیل و توری استیل ابتدا باید با هر کدام از این قطعات فلزی به طور مختصر آشنا شوید.

توری استیل و پانچ استیل هر دو از جنس استیل هستند، اما تفاوت‌های زیر را دارند:

 1. ساختار: توری استیل دارای ساختار مشبک است که به وسیله جوشکاری از تابه‌ای از سیم‌های استیل ساخته شده است. در حالی که پانچ استیل دارای ساختاری از سوراخ‌های منظم است که با استفاده از دستگاه پانچینگ بر روی ورق استیل ساخته می‌شود.
 2.  کاربرد: توری استیل برای استفاده در صنایع ساختمانی، فضای باز، دکوراسیون داخلی و خارجی و غیره مناسب است. در حالی که پانچ استیل برای استفاده در صنایع فلزی، صنایع خودروسازی، صنایع نفت و گاز و غیره مناسب است.
 3.  قابلیت تحمل: توری استیل به دلیل ساختار مشبک خود قابلیت تحمل بار بالاتری را دارد و می‌تواند به عنوان پشتیبانی و حمایت از سازه‌های سنگین استفاده شود. در حالی که پانچ استیل به دلیل ساختار سوراخ‌هایش قابلیت تحمل بار کمتری را دارد و بیشتر به عنوان تزئینی و زینتی استفاده می‌شود.

تفاوت پانچ استیل و توری استیل بر اساس روش تولید

مهمترین تفاوت پانچ استیل و توری استیل به نحوه ساخت این دو قطعه بر می گردد که هر کدام فرایند مستقلی دارد.

 روش تولید ورق پانچ استیل

دستگاه های پانچ برای فرم دهی، شکل دهی و برش فلزات مختلف در شکل و نوع مورد نیاز کاربرد دارد. در حال حاضر دستگاه های پانچ تنوع زیادی دارد که پرکاربردترین آن در صنایع پانچ سی ان سی است.

از این دستگاه برای پانچ آهن گالوانیزه، کامپوزیت و استیل استفاده می شود. قیمت استنلس استیل در بازار زیاد است، به همین دلیل استفاده از دستگاه های اتومات برای بازدهی بهتر کاربرد ویژه ای دارد. مطمئناً هر چه خطا در برش و دور ریز ساخت و تولید قطعات کمتر باشد هزینه های تولید نیز به مراتب کاهش پیدا می کند.

برای فرآیند پانچ CNC ورق استیل ابتدا طراحی اولیه در نرم افزار های مختلفی چون کتیا، اتوکد و غیره انجام می شود. سپس فایل ایجاد شده به نرم افزار دستگاه انتقال می یابد تا در نهایت با تبدیل فایل به جی کدهای مخصوص فرایند پانچ و برش بر روی ورق استیل انجام شود. در نهایت ورق استیل پانچ شده برای عملیات مختلفی چون جوشکاری، خمکاری و غیره آماده می گردد.

تفاوت پانچ استیل و توری استیل

 روش تولید تولید توری استیل

در حال حاضر از دو روش برای تولید توری استیل استفاده می شود. در روش اول ابتدا لوله استیل که ماده اولیه توری محسوب می شود در قالب های اکستروژن قرار می گیرد. با فرایند فشرده سازی سیم های نازکی در قطر و اندازه مورد نظر از قالب ها خارج و دور قرقره های مخصوص پیچیده می شود.

در ادامه سیم های برش داده شده را مانند پارچه بافی بر روی تسمه‎ای که در دو طرف آن غلتک هایی تعبیه شده است سوار می کنند. در نهایت شاتل طراحی شده با زیر و رو کردن سیم های سوار شده به صورت یکنواخت و با کمک حرکت تسمه توری استیل را می بافد.

مقایسه کاربرد پانچ استیل با توری استیل

تا اینجای مطلب دریافتیم که ورق پانچ استیل شکل خاصی از ورق فلزی است که به وسیله فرآیند پانچ طرح های مختلفی از حفره ها بر روی آن ایجاد می شود در حالیکه مش استیل نوعی بافت تار و پودی است که اغلب بصورت مربعی در صنایع مختلف به کار می رود.

نوع کاربرد قطعات بر اساس ویژگی ها، یکی دیگر از وجوه تفاوت پانچ استیل و توری استیل است که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

پانچ استیل چیست؟

تکنولوژی ماشین آلات صنعتی در حال حاضر به صنعتگران و تولیدکنندگان قطعات مختلف این امکان را می‌دهد که سازه های متنوعی با انواع ورق های فولادی از جمله ورق استیل ایجاد کنند. دستگاه سی ان سی نیز یکی از همین دستگاه هاست که برای برش و تولید قطعات کاربرد زیادی دارد.

استفاده از این دستگاه خطاهای انسانی در تولید قطعات مختلف را به طرز چشمگیری کاهش و به فرایندهای ساخت و تولید نیز سرعت چشمگیری داده است. خدمات سی ان سی دربرگیرنده طیف وسیعی از قطعات در اشکال مختلف است که یکی از مهمترین آن خدمات و پانچ ورق استیل می باشد.

ورق پانچ استیل

ورق پانچ یا مشبک نوعی قطعه فلزی است که با عملیات پانچ با استفاده از دستگاه های اتوماتیک سی ان سی مورد پردازش قرار می گیرد. در واقع برای ساخت ورق استیل مشبک از دستگاه سی ان سی با هدف ایجاد برش ورق در اشکال و اندازه های مختلف استفاده می شود. ورق های استیل طی این فرایند برای کاربرد در صنایع گوناگون به اشکال هندسی متنوعی مانند دایره، مربع، مستطیل و غیره تغییر شکل می دهند.

در حال حاضر انواع ورق پانچ یا مشبک در بازار موجود است که بر اساس مواد و متریال تشکیل دهنده آن به چند مدل تقسیم می شود از جمله:

 • ورق پانچ گالوانیزه
 • ورق پانچ استیل
 • ورق پانچ روغنی
 • ورق پانچ سیاه
 • ورق پانچ آجدار

در میان انواع ورق های پانچ مشبک، پانچ استیل کاربرد بسیار گسترده تری دارد. کروم یکی از ترکیبات اصلی استیل است که موجب مقاومت استیل در برابر زنگ زدگی و خوردگی می شود.

به همین دلیل ورق پانچ مشبک استیل نیز نسبت به سایر ورق های پانچ کاربرد بیشتری دارد و در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی، صنایع دارویی، آب، هوا، نیروگاه و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

توری استیل چیست؟

توری یا مش استنلس استیل نوعی فرایند شبکه سازی با استفاده از سیم آلیاژ فولاد ضد زنگ می باشد. این نوع توری ها به صورت تار و پود بهم جوش می خورند، خواص متمایزی دارند و به دلیل ویژگی هایی چون مقاومت در برابر خوردگی و تنوع بالا در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه توری استیل با پانچ استیل

در واقع ویژگی های استنلس استیل مانند خاصیت ضد زنگ بودن و خواص مکانیکی موثری همچون مقاومت در برابر حرارت، باعث شده انواع توری استیل نیز علاوه بر انعطاف پذیری، مقاومت خوبی در برابر خوردگی داشته باشد.

 ویژگی های پانچ استیل؛ مزایا و معایب خدمات پانچ ورق استیل

ورق پانچ استیل نوعی صفحه سوراخ دار است که از فولاد ضد زنگ آلومینیوم، فولاد نورد سرد و غیره ساخته شده است. این ورق ها مزایای زیادی دارند. به دلیل وزن سبک، حمل و نقل آن به راحتی انجام می شود؛ در صنایع مختلف قابل استفاده است ضمن اینکه قطعات باقی مانده پانچ استیل قدیمی قابل بازیافت می باشد.

از مهم‌ترین مزایای خدمات پانچ ورق استیل نیز می‌توان به سرعت بالای تولید و تیراژ و همچنین به صرفه بودن قیمت تمام شده و امکان ایجاد اشکال مختلف هندسی مانند مربع، مستطیل، لوزی، دایره، مثلث و غیره اشاره کرد. اما این خدمات معایبی نیز دارد که مهمترین آن عبارتند از:

 •  محدودیت برای برش اشکال پیچیده یا قوس های نامتعارف
 • عدم برش ورق استیل در ضخامت های بالا
 • ایجاد پلیسه در ورق و غیره

 ویژگی های توری استیل

توری استنلس استیل به عنوان فیلتر یا نوعی محافظ و گاهی به عنوان تقویت کننده در کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد. این توری ها در انواع مختلفی تولید می‌شود که از مهم ترین ویژگی های توری استیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جوش پذیری
 • قابل انعطاف بودن
 • مقاومت در برابر سرما و گرما
 • مقاومت در برابر تغییر رنگ
 • تطبیق‌پذیری
 • برش راحتساخت و ساز محکم
 • دارای خاصیت آنتی باکتریال
 • نگیر بودن یا خاصیت غیر مغناطیسی
 • دوام و طول عمر بالا

تفاوت پانچ استیل با توری استیل

تنوع در محصولات استنلس استیل بسیار است که هر یک از آن‌ها کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. ورق استیل پانچ شده در گروه  ورق استیل تزئینی قرار می‌گیرد، بدین جهت که کاربرد بسیاری در طراحی دکوراسیون و فضای داخلی  دارد.

کاربرد ورق پانچ استیل

ورق پانچ استیل در دکوراسیون، معماری معاصر و غیره کاربرد زیادی دارد. دیگر کاربردهای این محصول در صنایع مختلف عبارتند از:

 • ماشین آلات کشاورزی و راهسازی
 • ساخت اثاثیه منزل
 • تولید سطل زباله های پانچ دار فلزی
 • دکل های مخابراتی
 • فیلترهای روغن
 • صنایع غذایی
 • صنایع شیمیایی و غیره

کاربرد توری استیل

برای کاربرد توری استیل در صنایع علاوه بر ماده و روش تولید آن اندازه توری نیز فاکتور مهمی است. توری استیل بر اساس طراحی بافت به بافت ساده، بافت توییل، بافت ساده هلندی و بافت توییل هلندی تقسیم می شود. در یک دسته بندی دیگر کاربرد توری استیل با توجه به ترکیبات آن شامل موارد زیر است:

توری استیل ۳۰۴

انواع توری ضد زنگ استیل بر اساس خواص و کاربردهای متنوع در بازار موجود است. از این توری که از استنلس استیل ۳۰۴ ساخته شده است به دلیل ویژگی‌هایی چون مقاومت به خوردگی، غیر مغناطیسی بودن و خاصیت جوش پذیری در صنعت فیلتراسیون و غربالگری جامدات و مایعات استفاده می شود.

توری استیل ۳۱۶

توری استیل ۳۱۶ نیز به دلیل داشتن ترکیبات خاص از جمله درصد های مشخصی از کروم، نیکل و مولیبدن در برابر محیط های اسیدی و آب های شور مقاومت بالایی دارد. بنابراین به دلیل مقاومت بالای توری استیل ۳۱۶ از آن در صنایع دارویی، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی استفاده می شود.

توری استیل نسوز

مهمترین ویژگی این توری مقاومت به خوردگی و تحمل حرارت بسیار بالا است. این نوع توری در صنایعی چون سرامیک سازی، گرم کننده ها، کوره ها، اجاق رستوران ها و غیره کاربرد دارد.

توری استیل ضد سایش

این توری با گرید پرکاربرد کربن تولید می شود و مهمترین کاربرد آن در صنعت سیمان است.

در رابطه با این مطلب توصیه می‌شود مقاله تفاوت ورق استیل دکوراتیو و صنعتی را بخوانید.

 

شهر استیل وارد کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل دکوراتیو و صنعتی، انواع پروفیل و  میلگرد است. برای خرید مطئمن همراه با ضمانت اصالت آلیاژ و کیفیت با بهترین قیمت بازار از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید و از خدمات مجموعه شهراستیل بهره‌مند شوید.

0216855909197545601

جمع بندی

در این مطلب با موضوع تفاوت پانچ استیل و توری استیل همراه ما بودید. همانطور که اشاره شد پانچ استیل ورق های فلزی است که با استفاده از حفره های کوچک یا بزرگ منظم مشبک شده اند. از این ورق ها برای ساخت فیلتر، توری و سبدهای صنعتی استفاده می شود. در مقابل توری استیل نیز بر اساس شکل بافت و نوع گرید خواص و کاربردهای خاصی دارد. در هر حال از هر دو محصول می توان بعنوان قطعاتی همه کاره در صنایع مختلف استفاده کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *