مقالات

ورق استیل نسوز چیست ؟

قیمت ورق استیل

ورق استیل نسوز نوعی از فولاد ضد زنگ با مقاومت بی‌نظیر در برابر حرارت است. در این مقاله با انواع استیل نسوز، کاربردها و ویژگی‌های آن‌ها آشنا خواهید شد. همچنین عوامل موثر قیمت ورق استیل نسوز را خواهید شناخت. در ادامه با مجموعه شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل همراه باشید.

محاسبه کلی قیمت ورق نسوز بر اساس ابعاد و ضخامت طبق یک فرمول خاص است. البته این فرمول وزن ورق نسوز را به ما می‌دهد و قیمت آن بر اساس معیارهای روز در این مقدار وزنی ضرب می‌شود. فرمول به این صورت است:

وزن ورق استیل نسوز = چگالی استاندارد ورق نسوز * ضخامت * طول * عرض

این فرمول مقدار وزنی را به ما می‌دهد اما تعیین قیمت ورق استیل نسوز به عوامل گوناگون دیگری نیز بستگی دارد:

 •  گرید استیل
 •  چقرمگی (به معنای مقاومت ماده در برابر شکست در شرایط تنش که در آلیاژهای مختلف متفاوت است.)
 •  برش و فرمینگ
 •  نرخ ارز (زیرا ورق‌های استیل وارداتی هستند و در ایران تولید نمی‌شوند.)
 •  هزینه حمل و نقل، واردات و گمرک
 •  نوسانات بازار و وضعیت عرضه و تقاضا

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل با ضمانت صحت آلیاژ و کیفیت بالا و مناسب‌ترین قیمت در بازار استیل

برای دریافت مشاوره رایگان خرید و استعلام قیمت ورق استیل نسوز همین حالا تماس بگیرید.

66394726 – 66394734 – 09197545601

شهر استیل عرضه کننده با کیفیت‌ترین ورق استیل نسوز با ضمانت اصالت آلیاژ

جهت استعلام قیمت ورق استیل نسوز و ثبت سفارش تماس بگیرید

ورق استیل نسوز چیست ؟

ورق استیل نسوز نوعی از ورق استیل یا فولاد ضد زنگ است که جایگاه ویژه و منحصربه‌فردی در صنعت دارد. این استیل همان‌طور که از نامش پیداست، مقاومتی بالا نسبت به حرارت دارد یعنی می‌تواند مدت زمانی طولانی در حرارت زیاد (بیشتر از 650 درجه سانتیگراد) تاب آورد بدون آن که خواص خود را از دست بدهد.

دلیل مقاومت استیل نسوز به حرارت، وجود عناصری چون نیکل و کروم است که البته با عناصر دیگر نظیر تیتانیوم، مولبیدن و منگنز تقویت می‌شود. با چنین آلیاژی می‌توان از آن در کوره‌ها، دیگ‌های بخار و سایر بخش‌های صنعتی استفاده کرد که بسیاری از متریال‌های دیگر تحمل آن را ندارند.

البته باید گفت ورق استیل نسوز خود دارای گریدهای آلیاژی گوناگون  ( گرید 300 و 400 ) است که میزان مقاومت و سایر ویژگی‌های آن را تعیین می‌کند. هر بخش از صنعت ممکن است نیاز به گریدی از استیل نسوز با ویژگی‌های خاص آن داشته باشد که با نوع دیگر فرق کند. ورق های استنلس استیل گرید 300 ( فولادهای آستنیتی ) به دلیل داشتن کروم بالا تا دمای 89 درجه سانتی گراد را تحمل می‌کنند. ورق استیل 310 یکی از مهم‌ترین انواع ورق‌های استیل نسوز از سری آلیاژ 300 است.  لذا قیمت ورق نسوز نیز بر همین مبنا می‌تواند متفاوت باشد.

نکته دیگر این است که انواع ورق استیل نسوز باید در شرایط خاص و طبق استانداردهای معین ساخته شوند تا از ویژگی اصلی یعنی مقاومت در برابر حرارت و سایر عوامل تأثیرگذار به قدر کافی برخوردار شوند. اگر چنین نشود، این متریال نمی‌تواند کارایی مطلوب و لازم را در پروژه‌های صنعتی داشته باشد و شاید سبب خسارات جبران‌ناپذیر شود.

شهر استیل عرضه کننده انواع ورق های استیل ضد زنگ با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت است. برای دریافت قیمت ورق استیل از طریق شماره‌های درج شده در سایت با کارشناسان مجموعه در تماس باشید.

ویژگی های ورق استیل نسوز

ویژگی‌های فیزیکی ورق استیل نسوز:

 •  استیل نسوز در برابر حرارت، اکسید شدن و خوردگی مقاوم است.
 •  در دمای 600 درجه می‌تواند استحکام خود را به طور کامل حفظ کند و تا دمای 1200 درجه نیز مقاومت نسبتا بالایی دارد.
 •  ورق استیل نسوز برخوردار از لایه اکسیدی است که سبب می‌شود در برابر خوردگی، سایش و پوسته شدن مقاوم باشد.
 •  استیل نسوز در گروه گریدهای نگیر قرار دارد یعنی ویژگی مغناطیسی ندارد.
 •  در دمای بالا و همچنین در مجاورت بخار آب، اکسیژن و اکسید کربن خواص خود را حفظ می‌کند.
 •  تا 1038 درجه در برابر اکسیداسیون مقاومت از خود نشان می‌دهد.
 •  از زیرساختار پایدار و خواص مکانیکی خوب برخوردار است.

ویژگی‌های شیمیایی ورق استیل نسوز:

 •  استیل نسوز معمولا از گرید 300 (  ورق استیل نگیر  ) است. آلیاژ 310 یا 310S کاربرد بیشتری دارد اما ممکن است از سایر آلیاژهای این گرید هم به عنوان استیل نسوز استفاده شود.
 •  دو عنصر مهم در ترکیب شیمیایی ورق استیل نسوز کروم و نیکل هستند. کروم که در همه گریدهای استیل وجود دارد، سبب مقاومت آن در برابر اکسیداسیون و کربوراسیون است. نیکل نیز ویژگی شکل‌پذیری را ایجاد می‌کند. هردوی این عناصر در افزایش مقاومت ورق نسوز در حرارت زیاد تأثیر دارند.
 •  این آلیاژ از یک نظر محدودیت دارد و آن این است که نباید در معرض شعله و مجاورت مستقیم کربن باشد وگرنه خواص آن کاهش خواهد یافت.
 •  ورق استیل نسوز دارای 03/0 درصد کربن است.
 •  استیل نسوز ممکن است از آلیاژهای فریتی یا آستنیتی باشد. بر این اساس قابلیت جوشکاری آن متفاوت است. نوع آستنیتی از نظر جوش‌پذیری وضعیت بهتری دارند.

بیشتر بخوانید: انواع ورق استیل بر اساس ویژگی های ظاهری

برای دریافت مشاوره، استعلام قیمت ورق استیل نسوز 310 ضد زنگ و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

66394726 – 66394734 – 09197545601

انواع ورق استیل نسوز

استیل نسوز بر مبنای زیرساختار می‌تواند در یکی از این دسته‌ها قرار گیرد: فریتی، فریتی- مارتنزیتی، مارتنزیتی، آستنیتی

انواع دیگری نیز از ورق استیل نسوز مشهورند که بر اساس تفاوت در آلیاژ از هم جدا می‌شوند. مشهورترین انواع ورق استیل نسوز بر مبنای آلیاژ این‌ها هستند:

ورق استیل نسوز 309 یا 4828/1

در این ورق استیل نسوز ترکیبی از عناصر نیکل، منگنز، قلع، روی، آلومینیوم، سرب و فولاد موجود است. تحمل دمایی این نوع تا 1100 درجه سانتیگراد است. همچنین در برابر اکسید شدن مقاومت بالایی دارد و می‌توان از آن در محیط‌های دریایی استفاده کرد.

استیل نسوز 309S یا 4833/1

وقتی مقدار کربن در ورق 309 کاهش یابد، آن را تبدیل به ورق 309S می‌کند. این ورق که در آن میزان ته‌نشینی کاربید کاهش یافته است، استحکام بالا و مقاومت حرارتی بسیار دارد.

 ورق استیل نسوز 321 یا 4541/1

این ورق استیل که نمونه بهبودیافته آلیاژ 304 محسوب می‌شود، 17 تا 19 درصد کروم و 9 تا 12 درصد نیکل دارد. به واسطه این عناصر در دامنه دمای 427 تا 900 درجه سانتی‌گراد مقاومت خوبی نشان می‌دهد. همچنین با داشتن درصد قابل توجه تیتانیوم جوش‌پذیری خوبی دارد.

 

ورق استیل 310S یا 4845/1

تحمل دمایی این ورق تا 1150 درجه سانتی‌گراد تخمین زده شده است. این ورق یکی از زیرمجموعه‌های گرید 310 است که خواصی مشابه آن دارد. تنها تفاوت مهمی که دارد درصد کمتر کربن آن است که سبب کاهش مقاومت آن در برابر حرارت (نسبت به 4841/1) می‌شود.

استیل نسوز 310 یا 4841/1

ورق استیل 4841 از جمله استیل‌ها با زیرساختار آستنیتی است که میزان بالایی از کروم و نیکل در آن وجود دارد. ورق فولادی 4841 یک فولاد ضد زنگ توسعه یافته بر اساس گرید 310 است که دارای ترکیب شیمیایی بسیار نزدیک به این کلاس آلیاژی است. تفاوت اصلی این گرید با فولاد ضد زنگ 310 مربوط به سیلیکون بالاتر (تا 1.5 درصد بیشتر) در ترکیب شیمیایی این فولاد است.

به همین دلیل مقاومت ورق استیل 4841 در برابر حرارت و خوردگی زیاد است و می‌تواند در محیط‌های مایع نیز خواص خود را به خوبی حفظ کند. برای استعلام قیمت ورق استیل 4841 تماس بگیرید.

 

کاربرد استیل نسوز

ورق استیل نسوز در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. برای مثال کاربرد آن در ساخت کوره‌های دوار که در صنعت سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، قابل توجه است. از دیگر مصارف مهم آن می‌توان به ساخت بویلرها، کوره‌ها و مخازن در صنایع فولاد اشاره کرد.

برجسته‌ترین کاربردهای انواع گوناگون استیل نسوز که آن‌ها را معرفی کردیم، به این شرح است:

ورق استیل 4841
 •  استیل نسوز 309 یا 4828/1: ساخت مبدل‌های حرارتی، اگزوز اتومبیل‌ها، قطعات کوره، هواپیما و موتور جت
 •  استیل نسوز 309S یا 4833/1: کاربردهای صنعتی و ساختمانی
 •  استیل نسوز 310 یا 4841/1: ساخت کوره، مخازن انتقال اسیدهای ترکیبی، تجهیزات نیروگاهی، موتور هواپیمای جت، روکش اجاق‌گاز
 •  ورق استیل 310S یا 4845/1: سیم جوشکاری و کوره پخت سیمان
 •  ورق استیل نسوز 321 یا 4541/1: صنایع شیمیایی و پتروشیمی، حوزه‌های الکتریکی، حرارتی و صنعت هوافضا

به طور کلی از انواع و گریدهای مختلف ورق استیل نسوز در این حوزه‌های صنعتی استفاده می‌شود:

 •  صنعت کشتی‌سازی- قطعات موشک و هواپیما
 • ساخت کاشی و سرامیک
 •  ساخت ظروف چینی
 • خطوط گاز
 • لوله‌های احتراق
 •  اگزوز وسایل نقلیه
 •  ساخت میلگرد
 • کوره و دیگ بخار
 •  تجهیزات نیروگاهی
 •  ساختمان‌سازی
 • تجهیزات نیروگاهی

مزایای ورق استیل نسوز

ورق استنلس استیل نسوز دارای بسیاری از مزایا است که عبارتند از:

 1.  مقاومت در برابر زنگ زدگی: استیل نسوز دارای ترکیبات شیمیایی خاصی است که باعث می شود به آن زنگ نزند. این ورق ها در برابر عوامل خوردگی مانند رطوبت، اسیدها و قلیای قوی مقاوم هستند.
 2.  قابلیت تحمل در برابر دما: ورق استیل نسوز قادر به تحمل دماهای بالا و پایین است. این ورق ها در برابر حرارت، سرما، شعله های باز و تغیرات دمای قوی مقاومت دارند.
 3.  قابل شستشو و ضد عفونی: به دلیل صفحات صاف و بدون جوش، ورق استنلس استیل نسوز به راحتی قابل شستشو است و باعث جذب کمتر باکتری ها می شود.
 4.  ظاهر زیبا: استفاده از این ورق به دلیل ظاهر زیبا و براق آن، به تزئین و زیباسازی فضاهای داخلی و خارجی کمک می کند.
 5.  قابلیت اطمینان: استفاده از ورق استنلس استیل نسوز در صنایع حفاظتی، پزشکی، خوردگیرها و سایر صنایع مشابه، به دلیل مقاومت بالا در برابر خوردگی و عوامل شیمیایی، اطمینان بخش است.
 6. بازده بالا: استنلس استیل نسوز باعث کاهش هدر رفت انرژی در سامانه های حرارتی مانند چیدمان لوله های حرارت گیر می شود.
 7.  قابل بازچیدمان: به دلیل خواص فوق الذکر، ورق استنلس استیل نسوز قابل بازچیدمان بوده و در صورت نصب نادرست قابل تغیر شکل مجدد می باشد.
 8. پایدار: ورق استنلس نسوز باعث کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری می‌شود.

 

 

Alloy 310 (UNS S31000) is an austenitic stainless steel developed for use in high temperature corrosion resistant applications. The alloy resists oxidation up to 2010oF (1100oC) under mildly cyclic conditions

Because of its high chromium and moderate nickel content, Alloy 310 is resistant to sulfidation and can also be used in moderately carburizing atmospheres .Therefore, this grade of stainless steel is called Refractory stainless steel

 

آلیاژ 310 (UNS S31000) یک فولاد ضد زنگ آستنیتی است که برای استفاده در کاربردهای مقاوم در برابر خوردگی در دمای بالا توسعه یافته است. این آلیاژ تا دمای 2010 درجه فارنهایت (1100 درجه سانتیگراد) تحت شرایط چرخه ای ملایم در برابر اکسیداسیون مقاومت می کند.

آلیاژ 310 به دلیل داشتن کروم بالا و نیکل متوسط، در برابر سولفید شدن مقاوم است و همچنین می تواند در اتمسفرهای با کربوزه کردن متوسط استفاده شود. بنابراین این گرید استنلس استیل، ورق استیل ضد زنگ نسوز نامیده می‌شود.

 

عوامل موثر بر هزینه استنلس استیل نسوز

 1.  مواد اولیه: استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا و خالص باعث افزایش هزینه قطعات استنلس استیل می‌شود.
 2.  فرآیند تولید: فرآیند تولید پیچیده و دقیق است که نیاز به تجهیزات پیشرفته و نیروی کار ماهر دارد، بنابراین هزینه تولید قطعات استنلس استیل بالاست.
 3.  طراحی: طراحی قطعات استنلس استیل پیچیده و دقت بالایی را مستلزم می‌شود، بنابراین هزینه طراحی و توسعه قطعات استیل نسوز افزایش می‌دهد.
 4. بازار: عوامل بازار نظیر عرضه و تقاضا، رقابت، شرایط اقتصادی و سایر عوامل باعث تغییر در قیمت قطعات استنلس استيل مي‌شود.
 5.  سخت‌کاري: سخت‌کاري در فرآیند تولید قطعات استنلس استيل به دليل خصوصيات فيزيكي و شيميايي آن، مستلزم تجهیزات پیشرفته و نیروی کار ماهر است که هزینه بالایی دارد.

 

 

خرید ورق استیل نسوز

یکی از نکاتی که باید در خرید به آن توجه کنید این است که شرکت‌های بازرگانی در تعیین قیمت ورق استیل نسوز نقش دارند. این موضوع به همان دلیلی که پیش‌تر ذکر کردیم، یعنی وارداتی بودن این کالاست.

گریدهای مختلف استیل نسوز و برندهای سازنده آن‌ها نیز می‌توانند در قیمت ورق نسوز تفاوت ایجاد کنند. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، کاربردی است که از استیل نسوز مدنظر است. اگر آلیاژی که تهیه می‌کنید، مقاومت لازم را در محیط و شرایطی که برای آن در نظر دارید، نداشته باشد، می‌تواند آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر به تجهیزات کار و پروژه شما برساند.

 برای آگاهی از ویژگی‌های هر ورق استیل و تناسب آن با کاربرد مد نظر خودتان نیاز به نظر کارشناس دارید.

برای دریافت مشاوره، استعلام قیمت ورق استیل نسوز ضد زنگ و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

66394726 – 66394734 – 09197545601

با ماهیت ورق استیل نسوز ، ویژگی‌ها، برجسته‌ترین انواع و مهم‌ترین کاربردهای آن آشنا شدیم. این ورق کارایی فوق‌العاده‌ای در صنعت دارد و در بسیاری از حوزه‌ها بی‌جایگزین است. استیل نسوز در هر گرید و آلیاژی که باشد ویژگی‌ها و پتانسیل‌های فوق‌العاده‌ای دارد. ضمن این‌که این فلز صددرصد قابل بازیافت و با محیط زیست سازگار است. جهت استعلام قیمت ورق استیل نسوز و دریافت مشاوره خرید با کارشناسان شهر استیل تماس حاصل فرمایید.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “ورق استیل نسوز چیست ؟

 1. سراج گفت:

  سلام استیل نسوز 309S موجود دارید ؟

  1. ایران وودمارت گفت:

   سلام و عرض ادب

   برای استعلام قیمت و موجودی استیل نسوز 309 با شماره‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *