مقالات

انواع ورق استیل بر اساس ویژگی های فیزیکی

انواع ویژگی ورق های استیل

ورق استیل یکی از محصولات فلزی است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع ورق استیل در گریدهای مختلف همراه با ویژگی های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد وجود دارند مهم ترین ویژگی ورق استیل ضد زنگ مقاومت آن در برابر اکسید شدن است اما باید دانست که خواص فولاد ضد زنگ به همین یک مورد ختم نمی‌شود. آشنایی با ویژگی های ظاهری و فیزیکی و خواص شیمیایی انواع استیل ضد زنگ به ما کمک می‌کند انتخاب بهتری برای کاربرد مورد نظر خود داشته باشیم.

در این مقاله با برخی از مهم‌ترین ویژگی های ظاهری فولاد ضد زنگ در انواع مختلف و نیز خواص شیمیایی و فیزیکی آن‌ها آشنا خواهید شد. در ادامه با مجموعه شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل همراه باشید.

Table of Contents

ورق استنلس استیل یا فولاد ضد زنگ

نوعی از فولاد که در برابر زنگ زدگی مقاومت کامل دارد با نام فولاد ضد زنگ یا استنلس استیل شناخته می‌شود. یکی از خواص فولاد ضد زنگ مقاومت در برابر خوردگی است. این ویژگی ورق استیل ضد زنگ بیشتر به وجود کروم در ترکیبات آن مربوط است که درصد قابل توجهی دارد.

آلیاژهای مهم دیگر مولبیدن، ازت و نیکل هستند که در کنار ویژگی مقاومت به خوردگی، استیل را در برابر حرارت نیز مقاوم می‌کنند.

دیگر ویژگی ورق استیل ضد زنگ انعطاف‌پذیری است که آن هم به وجود نیکل وابسته است. به واسطه آن است که فرم‌پذیری استیل افزایش می‌یابد و آن را تبدیل به فلزی با کاربردهای فراوان می‌کند.

انواع ورق استیل

براق بودن و صیقل خوردن آسان از دیگر خواص فولاد زنگ نزن است که سبب می‌شود در کاربردهای گوناگون دکوراتیو یا به جای سطوح آینه‌ای مطرح باشد.

فولاد ضد زنگ بر اساس کم و زیاد شدن درصد آلیاژها، می‌تواند ویژگی‌ها و کارایی‌های متفاوتی پیدا کند. بنابراین باید به انواع ورق استیل بپردازیم که هریک ویژگی‌های خاص خود را دارند.

ویژگی های ورق استیل ضد زنگ بگیر

استیل ضد زنگ بگیر از انواع ورق استیل پرکاربرد در صنایع است. فولاد ضد زنگ بگیر نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. که به شرح زیر می‌باشد.

خواص فیزیکی ورق استیل بگیر:

این ورق‌های استیل از گرید 400 فولاد ضد زنگ تولید می‌شوند و معروف‌ترین و کاربردی‌ترین آن‌ها گرید 430 است. فولاد زنگ نزن گرید 400 در گروه استیل‌هایی است که خاصیت مغناطیسی دارد یعنی وقتی در مجاورت آهنربا قرار بگیرد، جذب آن می‌شود.

دلیل این خاصیت مغناطیسی تفاوت در میزان کروم و کربن نسبت به استیل‌های نگیر است. فولاد ضد زنگ نگیر از جمله فولادهای نرم محسوب می‌شود. باید گفت استقامت آن به زنگ‌زدگی به پای استیل‌های نگیر نمی‌رسد.  می‌توان آن را در عملیات حرارتی سخت‌کاری کرد و استحکام فیزیکی بالا و قابل توجهی دارند.

استیل گرید 410 در برابر بخار، اسیدهای خفیف، مواد قلیایی، گازهای گرم و … مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. همچنین تا حرارت 650 درجه را تاب می‌آورد. استیل 420 نیز در برابر حرارت به اندازه گرید 410 مقاومت دارد اما مقاومت آن در برابر خوردگی کمتر است.

استیل 430 بیشترین مقاومت را به خوردگی دارد و برای مثال می‌تواند در مجاورت اسید نیتریک قرار بگیرد.

ورق های استیل سری 400 دارای گریدهای مختلف هستند که هر یک کاربرد متفاوتی در صنایع متعدد دارند، برای مشاهده و آشنایی با انواع گریدهای سری 400 کلیک کنید: ورق استیل بگیر

ویژگی های استیل

خواص شیمیایی استیل ضد زنگ بگیر:

انواع ورق استیل بگیر دارای زیرساختار فریتی یا مارتنزیتی هستند که هردو از خاصیت مغناطیسی برخوردارند اما تفاوت‌هایی در آن‌ها هست.

فریت نوعی آهن با ساختار BCC است. یعنی در مکعب کریستال، هم در مرکز و هم در هریک از گوشه‌ها یک اتم موجود است. به دلیل چینش الکترون‌ها در اطراف هسته اتم است که در این فلز خاصیت مغناطیسی ایجاد می‌شود. ساختار فریتی دارای درصد بسیار اندکی از کربن است.

و اما درباره مارتنزیت باید گفت که تشکیل‌دهنده ساختار اصلی فولادهای سخت شده است و فازی در فولادها به شمار می‌رود که در اثر تبدیل بدون پراکندگی شکل می‌گیرد.

این توضیح نیز لازم به نظر می‌رسد که انواع ورق استیل بگیر فریتی و مارتنزیتی یا نیکل ندارند و یا حاوی مقدار کمی از آن هستند. میزان کروم آن‌ها نیز نسبت به استیل‌های نگیر یا آسنتیتی کمتر است.

ورق استیل 420 یکی از انواع فولاد ضد زنگ بگیر با 12 درصد کروم و درصد نسبتا بالایی از کربن است. استیل 430 که از همه انواع استیل‌های بگیر معروف‌تر و پرکاربردتر است، بیشترین درصد کروم را در این گرید دارد. از نظر شکل‌پذیری در میان استیل‌های بگیر، گرید 409 بهتر از سایر گریدهاست و از آن استفاده‌های زیادی می‌شود.

ویژگی ورق استیل ضد زنگ بگیر از نظر ظاهری:

فولاد ضد زنگ بگیر می‌تواند به عنوان ماده اولیه برای ساخت انواع ورق‌ استیل با ویژگی‌های ظاهری گوناگون قرار بگیرد.

این ورق در اصل صاف و صیقلی و تا حدی که از استیل انتظار می‌رود درخشان است. طی فرایندهای گوناگون می‌توان آن را براق یا آینه‌ای، مات، طلایی (یا رنگ‌های دیگر)، طرح‌دار، خش‌دار و … کرد.

خواص فولاد ضد زنگ نگیر

یکی دیگر از پرکاربردترین انواع ورق استیل ضد زنگ می‌توان به ورق استیل نگیر نیز اشاره نمود. فولاد ضد زنگ نگیر نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. که به شرح زیر است.

خواص فیزیکی فولاد ضد زنگ نگیر:

استیل نگیر از انواع استیل ضد زنگ گرید 300 است. این گرید خاصیت مغناطیسی ندارد و جذب آهنربا نمی‌شود. به همین دلیل آن‌ را اصطلاحا نگیر می‌نامند.

ورق استیل نگیر از جمله فولادهای ضد زنگ است که نسبت به خوردگی و اکسید شدن مقاومتی عالی از خود نشان می‌دهد و ویژگی‌های فیزیکی آن بی‌نظیر است. فرم پذیری این فلز و نیز ویژگی جوش‌پذیری آسان آن سبب می‌شود کاربردهای زیادی در صنعت داشته باشد.

استیل نگیر در برابر گرما بسیار مقاوم است. استیل‌های گرید 300 متنوع هستند. تحمل دمای برخی از آن‌ها می‌توانند تا بیش از هزار درجه سانتی‌گراد برسد.

اما برخی از گرید‌های آن ممکن است در دمای بالاتر از چهارصد درجه تغییر شکل دهند یا از میزان استحکامشان کم شود. بنابراین در سخت‌کاری آن‌ها به جای حرارت از روند سرد استفاده می‌شود.

انواع استیل ضد زنگ

برای مشاهد انواع گریدهای ورق استیل سری 300 کلیک کنید: ورق استیل نگیر

استیل نگیر رابطه دیگری نیز با گرما دارد و آن انتقال آرام است. استیل نگیر نسبت به سایر فلزات دما را با سرعتی کمتر منتقل می‌کند. همچنین در شرایط تنش، در برابر ترک ناشی از این شرایط، مقاومت کمتری از خود نشان می‌دهد.

خواص شیمیایی استیل ضد زنگ نگیر:

نیکل در ورق استیل نگیر سبب پایداری فاز آستنیتی می‌شود. نیکل تشکیل دهنده حدود 8 تا 12 درصد وزن آلیاژ استیل نگیر است. عنصر مهم دیگری که در این استیل وجود دارد، کروم است که مقدار آن ممکن است بین 18 تا 25 درصد وزن متغیر باشد.  

ویژگی های ظاهری فولاد ضد زنگ آستنیتی:

وجود نیکل و کروم سبب زیبایی و درخشندگی ظاهری استیل نگیر است. استیل نگیر سطحی صاف و درخشان دارد که با اجرای برخی فرایندها می‌توان در آن تغییراتی در آن ایجاد کرد.

مثلا طی فرایند برس زنی می‌توان آن را خش‌دار کرد یا با پولیش سطحی براق و آینه‌ای به آن بخشید. همچنین می‌‌توان در آن ایجاد طرح و رنگ کرد.

ویژگی های ظاهری و خواص شیمیایی استیل براق

فولاد ضد زنگ براق نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. این نکته نیز قابل ذکر است که انواع ورق استیل براق در گریدهای مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند که خاصیت فیزیکی و شیمیایی خاص خود را دارند.

ویژگی‌های ظاهری فولاد ضد زنگ براق :

ورق استیل براق از ظاهری زیبا و دکوراتیو برخوردار است. مهم‌ترین ویژگی ورق استیل ضد زنگ براق صاف و صیقلی بودن آن است به نحوی که نور را به طور کامل بازتاب می‌دهد و مانند آینه عمل می‌کند.

صافی سطح استیل براق به جز بازتاب نور در پاکیزگی آن نیز تأثیر دارد؛ زیرا به طور کلی سطوح هرقدر صاف‌تر باشند، کمتر غبار و آلودگی را به خود می‌گیرند. زیبایی و درخشندگی به عنوان ویژگی های ظاهری ورق فولاد ضد زنگ سبب کارایی فراوان آن از لحاظ دکوارتیو و تزئینی می‌شوند.

اگرچه سطح براق و صاف استیل ضد زنگ به شکل بی‌نظیری زیبایی ایجاد می‌کند، در مواردی می‌تواند نقطه ضعف باشد. مثلا این فلز خیلی زود در اثر تماس با دست و انگشتان، لکه می‌گیرد و ظاهری ناخوشایند پیدا می‌کند. اگرچه به همان راحتی که آلوده می‌شود، تمیز هم می‌شود.

انواع ورق استیل

مهم‌ترین خواص فیزیکی استیل براق :

 • مقاومت بسیار بالا به خوردگی
 • شکل‌پذیری عالی

خواص شیمیایی استیل ضد زنگ براق:

مقدار کروم استیل براق 11 درصد است. می‌توان آن را از گریدهای گوناگون 304، 420 و 430 تولید کرد. کروم در استیل براق با هوا ترکیب و اکسید می‌شود.

این اکسید سطح ورق را به‌طور کامل پوشش می‌دهد و مانع از رسیدن هوا به لایه‌های زیرین می‌شود. به همین دلیل است که ورق استیل براق در برابر خوردگی مقاوم است.

 ورق استیل ضد زنگ مات

استنلس استیل مات نیز یکی دیگر از انواع ورق استیل کاربردی در صنایع متعدد است که به دلیل خواص فیزیکی و ظاهری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خواص فولاد ضد زنگ مات نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. که به شرح زیر می‌باشد.

ویژگی های ظاهری فولاد ضد زنگ مات:

ایجاد سطح ظاهری مات و خاکستری دارد که با عملیات نورد گرم آغاز می‌شود. سپس آن را مورد اسیدشویی قرار می‌دهند.
نورد سرد نهایی همراه با آنیل و اسیدشویی سطح را به ماتی مورد نظر می‌رساند.

این ورق بازتاب نور کمی دارد و با توجه به آن که درخشنده نیست در جاهایی استفاده می‌شود که ظاهر اهمیت چندانی ندارد یا بازتاب نور مورد نیاز نیست.

ویژگی های ورق استیل

خواص شیمیایی استیل ضد زنگ مات:

ورق استیل مات در گروه آلیاژی آهن-کربن-کروم قرار دارد که عناصر دیگر نظیر مولبیدن، منگنز، نیکل و … به آن افزوده می‌شود.

 • درصد کروم در استیل مات معمولا 10.5 درصد وزنی است.
 • در صد کروم گرید 304 استیل مات، 18 درصد است.

خواص فیزیکی استیل مات:

 • با برخورداری از کروم، این فلز نسبت به خوردگی و زنگ زدن مقاوم است.
 • عملیاتی که برای مات و خاکستری کردن روی ورق انجام می‌شود، سطح آن را به خوردگی نیز مقاوم‌تر می‌کند.
 • ورق مات گرید 304 با درصد کروم 18، در گروه استیل‌های نگیر و فاقد ویژگی مغناطیسی است.

ویژگی ورق استیل نسوز

 فولاد ضد زنگ نسوز نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. که به شرح زیر می‌باشد.

 خواص شیمیایی استیل ضد زنگ نسوز 

 • این ورق از گریدهای 309، 310 معمولی یا 310S ساخته می‌شود.
 • حداکثر کربن موجود در آن 0.03 درصد است.
 • ترکیبات آن شامل کربن، منگنز، نیکل، کروم، گوگرد، سیلیسیم و فسفر است.

خواص فیزیکی فولاد زنگ نزن نسوز 

 • مقاوم در برابر اکسید شدن و حرارت است.
 • در دمای 600 درجه سانتیگراد استحکام و ویژگی‌های خود را حفظ می‌کند و می‌تواند در دمای 1200
 • درجه نیز همچنان مقاومت خوبی از خود نشان دهد.
 • برخوردار از لایه اکسیدی و مقاوم به خوردگی و پوسته‌پوسته شدن است.
 • با توجه به ساخت آن از گرید 309 و 310، نگیر است و خاصیت مغناطیسی ندارد.
 • فرم‌پذیری خوبی دارد و می‌توان از آن در صنایع مختلف بهره جست.

ویژگی های ظاهری فولاد ضد زنگ نسوز:

از آنجا که مهم‌ترین ویژگی ورق استیل نسوز ، مقاومت آن به حرارت است،کاربردهای آن بیشتر معطوف به حوزه صنعت است و معمولا کاربرد دکوراتیو یا تزئینی برای آن منظور نمی‌شود.

با این حال ویژگی های ظاهری آن به صورت کلی با سایر ورق‌های استیل مشترک است. برای مثال:

سطح نسبتا صاف و صیقلی دارد که کمتر آلودگی به خود می‌گیرد و تمیز کردن آن آسان است. بازتاب نور و درخشندگی آن در حد استیل براق نیست اما بیشتر از استیل مات است. در واقع از نظر ظاهری به استیل براق نزدیک‌تر است.

 ورق استیل نازک

از انواع استیل می‌توان استنلس استیل نازک را نیز نام برد. فولاد ضد زنگ استیل نارک نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. که به شرح زیر می‌باشد.

خواص فیزیکی ورق استیل نازک:

استیل نازک در برابر خوردگی، کشش و سایش مقاوم است. در مجاورت رطوبت و هوا دوام می‌آورد و دچار اکسیداسیون یا زنگ‌زدگی نمی‌شود. بر روی استیل نازک عملیات نورد گرم و سپس نورد سرد برای نازک کردن آن صورت می‌گیرد و ضمنا سبب سخت‌تر شدن آن می‌شود.

ورق استیل نازک می‌تواند از گریدهای گوناگون ساخته شود و خاصیت مغناطیسی داشته باشد یا فاقد آن باشد. محدوده دمای قابل تحمل برای این فلز از 200 درجه زیر صفر تا 1000 درجه بالای صفر است و در صورتی که خارج از این محدوده قرار گیرد، خواص خود را از دست می‌دهد.

خواص فولاد ضد زنگ نازک از نظر شیمیایی:

عناصر اصلی ورق استیل نازک، آهن، کروم و کربن هستند. میزان کربن ممکن است از 0.3 تا 1.75 درصد متغیر باشد. هرچه کروم و نیکل در استیل بیشتر باشند، مقاومت آن به خوردگی بیشتر می‌شود. مقاومت بیشتر به خوردگی با افزودن مولبیدن فراهم می‌شود.

ویژگی های ظاهری فولاد ضد زنگ نازک:

استیل نازک سطحی صاف و صیقلی دارد و ممکن است به صورت براق، خش‌دار یا مات تولید و عرضه شود. ضخامت آن معمولا کمتر از یک میلی‌متر است. این ورق از نظر ظاهری زیبا و براق است.

انوغ ورق استیل ضد زنگ

 ورق استیل ضد سایشی

خواص فولاد ضد زنگ ضد سایشی نیز شامل خواص ظاهری، فیزیکی و شیمیایی است. که به شرح زیر می‌باشد.

ویژگی فیزیکی ورق استیل ضد سایشی:

عملیات نورد سبب سختی و مقاومت بالای این ورق فولاد زنگ نزن نسبت به سایش می‌شود. یک ویژگی ورق استیل ضد زنگ ضد سایش، غیرمغناطیسی بودن آن است. مقاومت به خوردگی عمومی و بین دانه‌ای قابل توجهی دارد که البته با قرار گرفتن در گرمای زیاد به مدت طولانی می‌تواند کاهش یابد و ضعیف شود.

محدوده دمای آنیل برای این آلیاژ بین 928 تا 1093 درجه سانتی‌گراد است. همچنین در محدوده دمای رسوب کاربید بین 427 تا 816 درجه تاب‌آوری دارد.

جوش پذیری بالا نیز از مهم‌ترین خواص فولاد ضد زنگ ضد سایشی است که اهمیت زیادی دارد. همچنین به راحتی شکل می‌پذیرد.

خواص شیمیایی استیل ضد زنگ ضد سایشی:

ورق استیل ضد سایش از گرید 321 ساخته می‌شود. از خواص فولاد ضد زنگ ضد سایشی این است که درصد کربن آن در بیشترین حد 0.08 درصد است. کروم آن بالاست و بین 17 تا 19 درصد محاسبه می‌شود. میزان نیکل موجود در آن نیز در دامنه بین 9 تا 12 درصد است.

وجود تیتانیوم دیگر ویژگی  ورق استیل ضد سایشی است که مقدار آن می‌تواند به 0.7 درصد برسد. تا 2 درصد منگنز نیز در ترکیبات این استیل استاندارد است. سایر عناصر مانند فسفر، گوگرد، سیلیسیوم و نیتروژن در مقادیر کمتر می‌توانند در ترکیب این فلز وجود داشته باشند.

ورق استیل ضد اسید

ورق استنلس استیل ضد اسید، یک نوع فولاد است که شامل آهن، کروم و نیکل است. این فولاد به دلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون، به عنوان یک جایگزین مناسب برای فولاد های معمولی در محیط هایی با حضور اسیدها و رطوبت بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق استنلس استیل ضد اسید به دلیل خصوصیات ضد زنگ و ضد خوردگی، در صنایع شیمیایی، پتروشیمی، غذایی و داروسازی استفاده می‌شود.

خواص شیمیایی ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید دارای خاصیت مقاومت شیمیایی بسیار بالایی است. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 1. مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی به دلیل وجود آلیاژهایی نظیر کروم، نیکل و مولیبدن در ترکیبات آن.
 2. مقاومت بالا در برابر اسیدها و مواد شیمیایی قوی مانند اسیدهای کربوکسیلیک، هیدروکلریک، نیتریک و سولفوریک.
 3. قابلیت تحمل دمای بالا و مقاومت در برابر حرارت، که این خاصیت آن را برای کاربردهای صنعتی مناسب می‌کند.
 4.  مقاومت در برابر خوردگی تناوبی و تاثیرات زیست محیطی.
 5.  بازدهی بالایی در پردازش و ساخت قطعات و تجهیزات صنعتی به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش و خوردگی.

 

خواص فیزیکی ورق استیل ضد اسید

از جمله ویژگی‌های فیزیکی و قابلیت های ورق استیل ضد اسید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون
 2. خصوصیات ضد زنگ و ضد خوردگی
 3. مقاومت بالا در برابر حرارت
 4. سختی و مقاومت مکانیکی بالا
 5. قابلیت شکل‌دهی و جوشکاری بالا
 6. نفوذپذیری کمتر به گازها و مواد شیمیایی

 

 

شهر استیل عرضه کننده انواع محصولات استنلس استیل از جمله انواع ورق استیل ضد زنگ است. ارائه قیمت، مشاوره خرید محصولات استیل ، ارسال بار به تمامی نقاط ایران و کشورهای همسایه، خدمات برش و خدمات آزمایشگاهی از جمله خدمات شهر استیل می‌باشد.

برای دریافت مشاوره، استعلام قیمت انواع ورق استیل ضد زنگ و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

0216855909197545601

کلام آخر

ویژگی انواع ورق استیل ضد زنگ را هم به صورت کلی و هم در انواع گوناگون آن شناختیم. دانستن خواص فولاد ضد زنگ در انواع گوناگون به ما کمک می‌کند متناسب با کاربردی که انتظار داریم دست به انتخاب بزنیم یا اگر قصد داریم در یک فعالیت صنعتی از استیل استفاده کنیم، بدانیم که کدام نوع استیل برای شرایط مد نظر ما مناسب‌تر است.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “انواع ورق استیل بر اساس ویژگی های فیزیکی

 1. شهریای گفت:

  سلام قیمت انواع ورق استیل متفاوت هست ؟

  1. admin گفت:

   سلام و عرض ادب

   بله با توجه به نوع و گرید استیل قیمت ها متفاوت هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما و شماره تماس شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *